Всеки родител си е задавал въпроса, какви действия да предприеме при продължителна висока температура при малко дете. Повечето майки знаят, че високата температура е особено опасна при кърмачетата и малките деца. Какво съветват педиатрите и какви са митовете в тази област.
[ad id=“225664″]
МИТ 1: Не трябва да бързате да сваляте температурата, защото тя убива вирусите
РЕАЛНОСТ: Някои бактерии трудно понасят температура над 40 градуса, за да се унищожат микробите са необходими поне 36 часа. Това може да бъде много вредно за малките деца. Високата температура бързи „събаря“ повечето малчугани. Те стават отпаднали, сънливи, дори неадекватни. Предизвиква обезводняване на детския организъм, нарушава се кръвообращението във вътрешните органи.
От друга страна температура до 38 градуса показва, че организмът се бори с инфекцията. Обмяната на веществата се активизира. Започва изработване на антитела 11 пъти по-бързо.
[ad id=“263680″]
МИТ 2: Да викаме ли „Спешна помощ“, ако температурата на детето е над 39,5 градуса
РЕАЛНОСТ: Педиатрите смятат, че критичният предел е 39-39,5 градуса. Решението за това е на родителите. Те най-добре познават детето си. Следи се общото ми състояние. Някои понасят температура 39 градуса, но за други и 38 е висока стойност. Това, което със сигурност трябва да направите, е да свалите температура над 38 градуса.
Задължително е да се свали температурата при деца, които:
[ad id=“236993″]
МИТ 3: Ако детето има висока температура, оздравява по-бързо. Когато е ниска – по-бавно
РЕАЛНОСТ: Доказано е, че няма връзка между покачването на температурата и скоростта на оздравяването. Рязкото покачване на температурата може да е белег и на закъсняла лекарска намеса. Домашното лечение, което много майки прилагат, не винаги се оказва ефикасно. Високите стойности показват усложнение на заболяването. От вирусна инфекцията е станала бактериална.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…