[ad id=“225664″]
Над 30 хил. фирми ще внасят работници от Украйна, Молдова, Виетнам и други държави извън ЕС по облекчени правила. За вноса на кадри вече няма да се изисква тест от фирмите дали наистина няма достатъчно български работници, отпада и списъкът с професиите за издаването на синя карта. Това предвиждат промените в Правилника за прилагане на Закона за трудовата мобилност, които се предлагат от социалния министър Бисер Петков, пише 24 часа.
Вече няма да се иска разрешение за работа на стажанти от трети страни. Условието да идват у нас е да имат сключен договор за стаж. Така обаче се отваря вратичка хотелиерите да маскират работници от чужбина като курсисти, дошли да се обучават.
[ad id=“263680″]
По-лесно вече ще се внасят и учени. Без разрешение за работа ще са научните работници, като правилата ще важат и за техните семейства. Това ще е възможно и след приключване на научноизследователската им дейност. Достъп до българския пазар на труда вече ще има и за чужденци, жертви на трафик на хора.
Сезонните работници, които сега се наемат с работна виза за 90 дни, вече ще могат да остават в страната до девет месеца. Облекчават се и документите за хора, които са работили у нас поне веднъж през последните 5 години.
[ad id=“236993″]
Новите правила ще засегнат 20 хил. работодатели в хотелиерството, ресторантьорството и селското стопанство, както и още 10 хил. в сектора на информационните и комуникационните технологии.
Общо 3547 сезонни работници са били наети в хотелите и селското стопанство през миналата година. 177 инженери и IT специалсти са внесени у нас, показват данни на Агенцията по заетостта. 455 чуждестранни студенти, които са в редовна форма на обучение, са си намерили работа у нас.
[ad id=“236999″]
От началото на 2018 г. до средата на март е регистрирана сезонна заетост до 90 дни на 90 чужденци и са предоставени 43 решения за издаване на синя карта.
През 2016-2017 г. общият брой на чуждестранни студенти е около 12 854.
Това представлява около 5% от всички учещи във висши училища. С предложените промени се цели те да се увеличат, както и да се привлекат и изследователи, пише в оценката на въздействието.
“Ще бъде позитивен ефектът и за работодателите от всички сектори на икономиката, тъй като те ще могат да привлекат допълнително квалифицирани работници и потенциалът им ще бъде използван за икономическото развитие на България”, пише още в мотивите.