300 млрд. евро за „умни“ идеи. Как ЕС ще отговори на китайските амбиции за влияние

„Глобален портал“. Под това име беше огласена в сряда новата амбициозна инвестиционна стратегия на Европейския съюз (ЕС). Тя предвижда до 2027 г. съюзът да вложи 300 млрд. евро в различни проекти по света.

Тези пари обаче ще бъдат инвестирани „етично“, вместо заеми ще представляват безвъзмездни помощи и вместо да „създават зависимости“, ще изграждат партньорства.

Така впечатление прави не друго, ами слонът в стаята, от който ЕС явно иска да се разграничи. Въпреки че в нито един от официалните документи към европейския план не се споменава името на Китай, целта на стратегията е да предложи алтернатива именно на китайските инвестиции в развиващи се държави по света.

„[Тези] страни действително се нуждаят от едни по-добри и различни предложения“, каза председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен при представянето на европейската стратегия в Брюксел.

Какво обаче представлява планът „Глобален портал“, в какво ще бъдат вложени средствата и защо ЕС смята, че ще бъде една „истинска алтернатива“ на китайското влияние?

Умни инвестиции и равностойно партньорство

В сряда Европейската комисия съобщи, че в рамките на плана „Глобален портал“ (Global Gateway) до 2027 г. ще бъдат вложени 300 млрд. евро под формата на безвъзмездни помощи.

Те ще бъдат инвестирани в проекти по целия свят, като целта е страните-партньори да бъдат подпомогнати в своя зелен и цифров преход. За пример са дадени проекти като изграждането на енергийни мощности с чист водород, транспортна инфраструктура, училища и здравни заведения, прокарването на подводни оптични кабели.

„Ще подкрепим умни, устойчиви инвестиции в качествена инфраструктура, които са съобразени с ценностите и стандартите на ЕС“, каза председателката на ЕК Фон дер Лайен.

„Ще насърчаваме равностойното партньорство и ще сключваме нови съюзи, без да създаваме зависимости“, добави тя.

Средствата ще бъдат осигурени от европейския бюджет, с участието на вноски на страните членки, европейските финансови институции, както и частния бизнес. През следващите шест години се предвижда да бъдат отделени около 145 млрд. евро чрез европейски програми за външна помощ и за развитие и още около 100 млрд., които да дойдат от частния бизнес.

Една „истинска алтернатива“ на китайското влияние

За подготвянето на подобна европейска стратегия стана стана ясно през лятото на тази година. Още тогава планът беше обсъждан като отговор на китайската инициатива „Един пояс, един път“.

Китайският проект съществува от 2013 г. Според анализаторите именно той е основният геополитически инструмент, чрез който Пекин разширява своето глобално влияние.

Към днешна дата в инициативата „Един пояс, един път“ са включени около 150 международни организации и държави, включително от Балканите. В Сърбия например, където китайските инвестиции се оценяват на около 10 млрд. долара, Пекин участва в изграждането на магистралата от Белград до Сараево, както и в жп линията от сръбската столица до Ниш.

Много от китайските проекти обаче са свързвани с обвинения в корупция, непрозрачност и вреди за околната среда.

Проектът за изграждане на магистрала в Черна гора например постави страната в дългова криза, като Подгорица беше принудена да търси помощ от ЕС, за да изплати на Пекин огромния заем.

Размерът на заема, взет от Китай, всъщност се равнява на една четвърт от общия дълг на държавата, който достигна до 103% от брутния вътрешен продукт за изминалата година.

„Доверената марка“ на ЕС

Инициативата „Един пояс, един път“ е критикувана именно заради този модел на заеми, който поставя държавите във финансова зависимост.

За разлика от китайския подход, стратегията на ЕС планира инвестициите да бъдат под формата на безвъзмездни помощи. Другите основни точки, които отличават европейския план, са „доверената марка“ на ЕС, прозрачността и ясните демократични ценности, които съюзът обещава да отстоява при разработването на проектите.

„Брюксел се опитва да се разграничи от това, което предлага Китай“, каза за Радио Свободна Европа Джонатан Хилман, директор на проекта Reconnecting Asia към американския Център за стратегически и международни изследвания.

„Когато става дума за околна среда, прозрачност и устойчивост, ЕС представлява една силна и атрактивна „марка“, коментира той.

По думите му планът „Глобален портал“ е директен отговор на „Един пояс, един път“ и разширяващото се китайско влияние по света. Според него именно тази инициатива на Пекин е показала пред европейските политици стратегическата важност на инвестициите в инфраструктура.

„Пекин също така създаде прозорец за по-висококачествени алтернативи благодарение на собствените си грешки. Трудно е да си представим, че „Глобален портал“ щеше да го има, ако не беше „Един пояс, един път“, смята Хилман.

„Един по-ефективен геополитически играч“

Въпреки предимствата на европейския план пред китайския, които от ЕС изтъкват, остава под въпрос доколко „Глобален портал“ ще бъде една „истинска алтернатива“, за каквaто го определи Фон дер Лайен.

Критиците подчертават, че европейската стратегия не може да се мери с китайската, която според някои изчисления ще достигне над 1 трилион долара през 2027 г. В нея липсва и списък с конкретни проекти, които да бъдат започнати в кратки срокове.

От ЕК обаче подчертаха, че европейските инвестиции ще се случват в сътрудничество с други партньори като САЩ и Великобритания, вече огласиха подобни програми за инвестиции по света. Такъв е например планът „Да построим отново по-добър свят“ (Build Back Better World), който страните от Г-7 приеха през юни тази година.

Въпреки трудностите пред европейската стратегия, в Брюксел изглеждат оптимисти, че тя ще бъде силна алтернатива на китайското влияние.

„Глобален портал“ има потенциала да превърне ЕС в един много по-ефективен геополитически играч“, коментира посланикът на Германия в ЕС Михаел Клаус. По думите му инвестициите са нужни, за да защити съюзът своето място на международната сцена.

„За много наши партньорски държави предложението за сътрудничество, основано на правила и ценности, ще бъде една привлекателна алтернатива“, смята Клаус.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .

Arhiv