Експертът отрече страховете, че социалните работници отнемат деца от семейства само защото те са бедни. Той описа стъпките така – социалният работник действа по сигнал, проучва случая, търси информация от личния лекар, училището, общината, МВР, след това изготвя доклад, съгласува го с началника си и с директора на звеното. Първо се търсят възможности да се подобри семейната среда, а ако това е невъзможно, се пристъпва към извеждане като първо се търси възможност за настаняване при роднини.
Тодоров отрече твърденията, че в повечето случаи съдът отменя разпорежданията на социалните за извеждане. По думите му е изключение съдът да не потвърди предложената мярка за закрила.
Експертът изрази несъгласие и с тезата, че неправителствени организации се занимават безконтролно с възпитанието на децата. Той припомни, че социални дейности се възлагат на НПО-та от кметовете, но само при условие, че те имат капацитет и отговарят на законовите изисквания. След това подлежат на проверки от многобройни органи дали спазват нормативната уредба и държавните методики. По думите на Тодоров НПО-тата, които се занимават с тази дейност, са малко.
В същото предаване вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов каза, че паниката в много ромски махали, че деца ще бъдат отвеждани принудително направо от училищата, е провокирана от кандидати за кметове на политически сили извън управляващата коалиция.
Източник: dnevnik.bg
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…