Снимка: Михаил Илиев |
35 бели щъркела са станали жертва на токов удар близо до село Стожер, Община Добричка. Птиците са открити от Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците, съобщиха от организацията.
Първоначално той забелязва тялото на безжизнен щъркел, висящо на стълб от електроразпределителната мрежа. При направения обход от 1700 метра са намерени телата на още 34 птици. Възможно е броят им да е значително по-голям по протежение на същата линия.
Птиците са загинали по различно време, което показва, че на това място за нощувка те кацат редовно по време на миграция, а не става въпрос за еднократен случай на случайно попаднали в района мигриращи бели щъркели.
Загиналите птици не са от местната популация, а от по-северно разположени европейски страни. По пътя си към Африка те преминават през нашата страна и вечер кацат за нощувка по дървета и стълбове в откритите обработваеми земи.
За съжаление много от стълбовете от електроразпределителната мрежа у нас са от т. нар. “опасен тип” и са силно рискови за птиците, посочват от БДЗП. Щъркелите са с размах на крилата над 2 м и кацайки върху необезопасен електрически стълб, лесно могат да направят контакт между проводниците под напрежение и заземени части от стълба, което да предизвиква токов удар, смъртта на птицата и прекъсване на електрозахранването в населените места в района.
Българско дружество за защита на птиците от години работи с електроразпределителните дружества във важни за птиците местообитания за обезопасяване на опасни електрически стълбове с цел тази сериозна заплаха да бъде смекчена. В момента ЕРП Север (част от ЕНЕРГО-ПРО) и БДЗП си сътрудничат, за да бъдат предотвратени в бъдеще подобни инциденти и в тази част от страната ни.
В периода от 2013 г. досега БДЗП, с помощта на ЕРП Север, е обезопасило близо 500 стълба във важни райони за египетския лешояд и ловния сокол в североизточна България. Само за последните 18 месеца ЕРП Север е поставило 17 672 броя птицезащитни устройства върху опасните типове стълбове в различни района на Североизточна България, където преминава пътят на мигриращите птици.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…