4 млн. китайци подкрепят български студент в Пекин да играе футбол

22-годишен българин, който учи бизнес и икономика в Пекин, стана звезда в китайския туитър – уейбо, след като събра близо 4 млн. харесвания за по-малко от 48 часа.

Повод за онлайн подкрепата бе протестът на Георги Томов срещу решението на Пекинската университетска спортна асоциация, че чуждестранни студенти нямат право да играят във футболните мачове в турнир между университетите. До миналата година всеки университет може да регистрира 3-ма чуждестранни студенти, като едновременно на игрището може да има 2-ма.

“В други спортове все още няма такава забрана, но се опасявам, че могат да забранят да участваме в каквито и да било спортни състезания”, възмущава се Гоугоу, както го наричат китайските му състуденти от Университета за международен бизнес и икономика UIBE в Пекин, където е студент 3 курс по икономика и международна търговия.

Ограничението би му попречило да се изявява не само във футболното първенство, но и на други турнири, както го е правил досега. Българинът е един от най-добрите във футболния отбор на своя университет и известно време е бил капитан, който извел тима на първо място на един от турнирите. Успоредно с това 2 г. подред е вземал златни медали в пекинската спортна универсиада по лека атлетика на бягане на 100, 200 и 4×100 и 4×400 м.

Георги научава за ограничението на 27 март. Веднага отива в международния департамент на университета. Оттам се свързват с международния департамент на правителството. Оттам обещават да проверят какъв е случаят.

Вечерта Гого качва писмото в една от социалните мрежи, в което обяснява кой е и какъв е и моли да му помогнат да разреши проблема. В тази мрежа българинът има само 24 приятели.

Само за 3 часа текстът е прочетен от 650 хиляди души, за 1 ден минават – 2 милиона, а за 48 часа вече достигат 4 млн. Харесванията и споделянията са хиляди.

Така няколко дни по-късно Гоугоу се събужда като един от най-известните хора в китайското и световното интернет пространство и става топновина.

Обявяват го за “новия Бог на Weibo” – китайския туитър. Подкрепят го студенти и китайци от цял свят.

Скоро след това започват да му звънят от различни медии за интервюта и дни по-късно най-известните спортни медии в Китай вече пишат за него.

Канят го и в предаване по Държавната образователна телевизия. За широката подкрепа, която е получил, съобщават и в новините на спортния канал на Китайската правителствена телевизия. Там съобщават подробно кой е, откъде е и къде учи.

Георги пристига в Китай преди 4 години, след като учил в 91-а гимназия с преподаване на немски език в София. Понеже бил отличник, решил да завърши интензивно за един срок и 12-и клас. Тъй като не му разрешили, се прехвърлил в Първа частна английска гимназия “Уилям Шекспир”. Така завършил по индивидуална програма, а дипломата му от средното училище е 5,87. Междувременно подал документи да учи в Китай и бил на седмото небе от радост, като го одобрили.

Избрал Китай заради темповете на икономически растеж във време, когато голяма част от света е затънала в криза. Другата причина била, че Китай бил сравнително екзотична дестинация.

Първата година следва интензивен езиков курс. Година по-късно се явява на кандидатстудентски изпити на езика, представя се блестящо и го приемат в първата посочена специалност – международна търговия и икономика.

Освен че говори свободно 5 езика – английски, руски, немски, китайски и доста добър френски, Георги срази преди 2 г. над 1000 конкуренти от 30 китайски университета на състезанието по лека атлетика между висшите училища. Тогава българчето постигна най-добри резултати не само сред чуждестранните студенти, но и сред китайските си връстници на бягане на 100, 200 и 4 пъти по 100 м и взе 3 златни медала, а отборът на университета му спечели 5 купи.

Това не е първият път, в който българският студент става медалист. Още с първото си участие в състезанието в своя университет през пролетта на тази година Георги спечелил златни медали на 100 и 200 м и бил включен в отбора на вуза. Като допълнение е най-добрият по успех в групата си по изучаваните предмети, за което получил сертификати за най-добър студент след първите 2 семестъра.

Тогава златните медали от последното лекоатлетическо състезаниe превърнаха Гоугоу в истинска знаменитост в китайските социални мрежи.

На пъстрия му житейски опит на крехката му възраст могат да завидят мнозина. До 7-и клас учил в елитното училище в Горна баня, известно като Национален учебен комплекс по култура. През 2006 г. заминал за Москва. В руската столица учил 3 г. в Славяно-англо-американска школа “Марина” с усилено изучаване на западни езици. Там направил няколко публикации в списание “Наука и жизнь” и записал няколко участия със собствени изобретения в научни изложения. Сред тях бил Панаирът на идеите на Югозапада в Москва, където получил сребърен медал.

През 2008 г. Георги записал участие и в Sillicon Valley Science and Technology Championship в Калифорния, откъдето се върнал с 2 медала сред повече от 500 млади изобретатели от цял свят.

На следващата година участвал в друго изложение в Калифорния – New Frontiers. В биографията му е и участие в проекта Young ideas for Europe (Млади идеи за Европа) в София, където отборът му спечелил 1-о място. Георги е участвал и в ораторски конкурси и дебати на различни езици в няколко държави в Европа и едва ли е изненада за някого – печели първи места. Занимавал се е с театрално изкуство, спортни танци, фехтовка и кикбокс.

Източник: 24 часа

Красимира Янкова