4 тона медна ламарина и 300 кг безир са били нужни за направата на покрива на парк-музей „Шипка”

С разпореждане № 71/17.11.1978 година на МС Националният парк – музей „Шипка – Бузлуджа“ е обявен за исторически и архитектурен резерват. Точните граници на резервата са определени със Заповед № 122/19.02.1985 г. на Комитета за култура и Mинистерството на строителството и селищното устройство.
Още с разпореждане на Министерски съвет от 05.10.1956 г. връх „Шипка” е обявен за национален парк-музей. Министерството на културата одобрява идейния проект за цялостното оформяне на парк-музей „Шипка”. Главно управление на пътищата изготвя проекто-сметната документация и извършва павирането на 1,5 км. от пътя Казанлък- Габрово в участъка на върха. Министерството на доставките отпуска на Околийски народен съвет – Казанлък, 4 тона медна ламарина 0,5 мм и 300 кг чист ленен безир за реализацията на покривното пространство на монумента на върха. Всички разходи за архитектурно-благоустройственото оформяне на националния парк-музей на връх Шипка и Паметника на свободата не трябва да надхвърлят 1,5 млн. лева, като тази сума е предвидена в бюджета за 1957 г. на ОНС – Стара Загора. С това се поставя началото на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа”.

С Разпореждане №274 от 05.03.1959 г. на МС на НРБ, е обявена за Национален парк „Бузлуджа” месността от около 250 декара намираща се на югоизточния склон на връх Бузлуджа. Министерството на просветата и културата е задължено до 01.06.1961 г. да построи скромни паметници увековечаващи смъртта на Хаджи Димитър и неговите четници. Към този обект са присъединени Храм – паметника в гр. Шипка и Паметника на победата – с. Шейново. През 1964 г. с ПМС е създаден Национален парк – музей „Шипка – Бузлуджа“ а от 03.10.1968 г. с ПМС № 44. музеят влиза в списъка на националните музеи в страната.
Днес Националният парк – музей „Шипка – Бузлуджа“ – Казанлък е научна и културно – просветна институция. В предмета й на дейност са включени: издирване, събиране, проучване, популяризиране и опазване на движимите и недвижимите паметници на културата в определените му граници.

Снимки и инфирмация: Държавен архив Стара Загора


image0 (9K)