45 години на 22 април се отбелязва Денят на Земята

22 април  – Ден на Земята

Идеята, която свързва хората от цял свят на тази дата, е да се обединят в защита на околната среда. Да си напомним, че майката Земя има нужда от нас – да я пазим, обичаме и най-важното – да не я променяме, защото и ние имаме нужда от нея. За първи път 22 април се чества като Ден на Земята през 1970 година в САЩ и Канада. 20 години празникът е изцяло американски. След това през 1990 година започва да се чества като международен, а от 1993 година се отбелязва и в България.

Под наслов на Денят на Земята се обединяват хора от различни прослойки – политици, държавници, различни организации, студенти и др.като се правят различни дейности, с които да се подпомогне опазването на животинския и растителен свят на планетата.
Началото е сложено от Гейлорд Нелсън – бивш губернатор и сенатор от Уискънсин, който издига каузата за опазване на природата и Денис Хейес – изявен студентски лидер. В организациите на Първият Ден на Земята се включват над 20 милиона американци от всички краища на Щатите. В резултат на това се оформя мощно движение в защита на околната среда и се приемат закони за чист въздух и чиста вода на територията на САЩ. 20 години след това международната мрежа за Денят на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави насочени към опазване на планетата и съхраняване на живота върху нея. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят.

България е сред първите страни, които са се присъединили към международното отбелязване на Денят на Земята В Международния организационен комитет за честването на празника държавата ни е представена от Благовест Сендов, който сформира Национален комитет. На призива за отбелязването на датата се отзовават хиляди българи и денят се чества с разнообразни прояви, посветени на опазването на околната среда. На 22 април 1992 г. президентът на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.

„Земята няма да чака!“
Tъй като сме в разгара на глобалната рецесия, изглежда, че проблемите с околната среда са поставени на заден план. Продължава изхвълянето на CO2 в атмосферата, а напредък по отношение на изменението на климата няма. Нашите реки, потоци, езера и океани остават замърсени заедно с нашия въздух.

В днешно време, твърде често чуваме за друг разлив на петрол, спукан тръбопровод или друга изравнена планина, заради мина за мръсни въглища.

Време е да мобилизираме Земята и да говорим с един глас, да отправим едно съобщение. Време е да поемем по пътя към по-устойчиво развитие на нaшето икономическо бъдеще, като приемем „зелената“ икономика насериозно.

Красимира Янкова