Нострадамус работи в Салон Дьо Кро, където твори първата част на “Центуриа”. Той се отдава на научна работа като се фокусира върху астрологията, медицината и философията. Универсален по дух, той се занимава и с теология, философия и езотеризъм. Така сред огромната си библиотека той черпи знания, а представата си за света изгражда от звездите.

Нострадамус прави и още едно голямо откритие през този период – големият календар. Става дума за подобие на вечния календар, но с астрологични добавки. Като астрофил, Нострадамус гадае човешките съдби от звездите.

Следи се движението на планетите и своеобразната “игра” на седемте планетите и седемте бога, които те олицетворяват. Тези богове пък са връзката с античната представа за тях.

Този календар прилича на усложнена натална карта на астрологичните позиции и различните фигури, които те образуват помежду си, влиза също и цикълът на годишните времена и човешкия труд.

За Нострадамус астрофилията има предимно медицински и юридически смисъл. От звездите той добива представа за причините за някоя болест или действие.

Книгите, които пише преди излизането на “Центуриите”, донасят успех на Нострадамус, но след тяхното отпечатване той придобива огромен успех. Той обвързва всичките си знания в едно общо знание, което обхваща и намира връзки както с Кабалата и нумерологията, така и с астрологията и с медицината.

Нострадамус прави и единственото по рода си тълкуване на сънищата, според което хората сънуват значими неща не само за своята съдба, но и за съдбата на цялото човечество от периода, в който живеят.

Тези знания и опит, водят до там, че той има натрупан капацитет, за да напише Les Centuries (“Центуриите”). По това време през 1564 г. в Салон дьо Прованс при Медичите пристига кралица Катарина. Между нея и Нострадамус започва усилена кореспонденция и тя го покровителства.

Нострадамус остава в историята най-вече с предсказанията си, но истинският принос на този учен е в областта на медицината, фармакологията, астрологията и астрономията и езотеризма.

Той прави едно от малкото по това време тълкуване на Галиен (Публий Лициний Егнаций Галиен – римски император, управлявал съвместно с баща си Валериан I – от 253 до 268 година), той прави опити дори за създаване на различни мармалади и конфитюри, а в областта на езотериката проучва йероглифите от Уранополи.

Това обаче, което и до днес се преиздава, са “Центуриите”, чието първо издание е пуснато през 1555 г.

Делото на този учен живее и е винаги съвременно и представящо обрат в човешката история и цивилизация.