Поради факта, че кожата е видима за околните, много фирми създават продукти за нея, които струват много, а не са ефикасни.
Кожата играе множество различни роли в организма – тя е важна за защита от различни химически, физични и биологични агенти, придържа органите вътре в тялото и помага в регулацията на температурата.
Освен това в кожата се разполагат страшно много неврони, благодарение на което ние сме в непрестанна връзка с околния свят и се адаптираме към това, което ни заобикаля.
Известна като най-големия орган, кожата е мишена за много различни фирми, целящи нейния прекрасен вид – тъй като тя е и най-видимия орган за околните.
Уви, с възникването от нуждата кожата да изглежда прекрасно, възникват и много митове, които сега ще разбулим.
1. Скъпият крем ще направи кожата млада завинаги
Индустрията за кремове за лице е огромна и изключително печеливша, особено сега. Въпреки голямата популярност и примамливия външен вид на опаковките и обещаните ефекти, няма крем, който спира напълно стареенето на кожата.
Да, хидратиращите кремове помагат много и забавят процеса. Да, ретиноидите оказват добро влияние върху уврежданията, нанесени от слънцето.
Уви, стареенето на кожата най-много се причинява от слънчевите УВ лъчи, а спасението от това са широкоспектърните слънцезащитни кремове, които не струват толкова много. Да, някои кремове за лице съдържат УВ защита, но тя не е достатъчна, тъй като концентрацията, нужна за добра защита е далеч по-голяма от тази в тях.
2. Приемът на вода хидратира кожата
Това не е напълно вярно. Може да се каже, че пиенето на вода поддържа кожата хидратирана, но самата вода не хидратира директно кожата, а по-скоро предпазва от обезводняване на целия организъм, откъдето и на кожата.
Може би приемът на вода би помогнал в извънредни ситуации, като слънчев удар и тежка дехидратация.
3. Антибактериалните сапуни са добри за кожата
Пълна лъжа. За да се запази кожата, трябва да се запази и нейната микрофлора, която е изградена и от бактерии. Употребата на такъв сапун ги убива, което намалява нейната защита и отваря път за други вредни микроорганизми.
4. Мръсното лице причинява акне
Според проф. Хъвел Уилямс това не е вярно. Стандартните прахови частици и кал не биха довели до акне.
Акнето се причинява от комбинация от хормонален дисбаланс и кожни промени, не кал. Множество продукти могат да се използват за предпазване от акне – тоници, скрабове, измиващи лосиони, но понякога проблемът се крие в раздразнението на кожата. Порите се пълнят с кератин, произвеждан от кожните клетки, не с кал.
Съществува тип акне, наречено Cellphone Acne. То най-вероятно се причинява и от лъченията на телефона, потта, която се отделя при разговори, топлината, замърсяването, търкането и бактериите по телефона. А това може да се предотврати с почистване на телефона.
5. Шоколадът причинява акне
Проф. Уилямс отново споделя, че това е мит, а причините са същите като в предходната точка.
Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…