Стара Загора

5 училища в Старозагорско са с преподаватели на „Заедно в час“

Десет учители от програма “Нов път в преподаването” на фондация “Заедно в час” ще преподават в област Стара Загора през новата учебна година, научи ЗАРАТА.

Новите учители в региона са шестима, а още четирима продължават във втората си година като учители. Всички те работят в 5 училища партньори на „Заедно в час“ в Стара Загора, Енина, Манолово и Николаево. Учителите в областта преподават по математика, английски език, биология, китайски език, в начална степен и като възпитатели в начален етап и прогимназия. Заедно с новите учители в Старозагорско още над 150 учители от програма „Нов път в преподаването” на „Заедно в час“ ще преподават през новата учебна година в 89 училища в цяла България. 86 са новите мотивирани учители, които влизат за първа година в класните стаи, а 71 продължават втората си година в училище. За първи път организацията ще работи в областите Благоевград и Русе, като така разширява обхвата си до 20 области на страната.
В област Стара Загора „Заедно в час“ работи от 2015 г., като много от възпитаниците на програмата също продължават да преподават в областта. Училища от областта участват и в другата програма на „Заедно в час“ „Училища за пример“, която подкрепя цели училищни екипи.

Новите учители от “Заедно в час” са професионалисти с опит от различни сфери и са преминали през сериозен подбор от над 3000 кандидати. Сред тях има хора с педагогическо образование, така и инженери, архитекти, икономисти и наскоро завършили студенти от престижни специалности в България и чужбина. Те ще преподават на ученици от първи до дванадесети клас по различни предмети, като най-голям е броят на учителите по най-търсените в момента предмети – математика, чужди езици и учители в начален етап на обучение.

Новите учители в Старозагорско, както и участниците в тазгодишния випуск на програма “Нов път в преподаването”, са част и от Национална програма “Мотивирани учители” на Министерство на образованието и науката. За втора година “Заедно в час” в партньорство със Синдиката на българските учители изпълнява два от модулите на Националната програма, която цели да привлече в образователната система успешни специалисти с висок потенциал, умения и мотивация, които ги правят подходящи за преподаване в училищата с най-силно изразени предизвикателства.

НОВ ПРИЕМ НА КАНДИДАТИ ЗА УЧИТЕЛИ

С началото на новата учебна година фондация “Заедно в час” започна и приема на нови кандидати за участници в програмата “Нов път в преподаването”. Програмата за професионално и лидерско развитие вече 11 години обучава и подкрепя силно мотивирани хора със или без предишен педагогически опит да работят като учители и да подкрепят равния достъп до качествено образование на всички ученици в България.

Крайният срок за кандидатстване е до 25 ноември 2020 г. на сайта zaednovchas.bg.

Няма изискване кандидатите да имат учителска правоспособност – одобрените участници придобиват такава в рамките на програмата. Програмата обаче е много подходяща и за наскоро завършили студенти по педагогика без практически опит. Необходими са завършена бакалавърска степен до 1 септември 2022 г. и силна мотивация за работа с всички ученици, без значение от контекста и предизвикателствата на средата. Кандидатите трябва да имат готовност за работа като учител на пълен работен ден за период от две години.

“През последните 2 години забелязваме все по-голям интерес от хора с педагогическа правоспособност, които не са работили дълго време по специалността или от наскоро завършили студенти с педагогически профил. Сред основните предимства, които програмата дава на тези кандидати е силната подкрепа от страна на експертите в организацията през първите години на реална практика в училище, както и модерните и съвременни обучения, които непрекъснато се адаптират за нуждите на новите учители.”, споделя Нели Кочева, ръководител “Прием на нови участници” в “Заедно в час”.

КАКВО ВКЛЮЧВА ПРОГРАМАТА

“Нов път в преподаването” е първата програма на “Заедно в час”, която започва през 2011 г. Участниците в нея получават специално разработени модерни обучения, менторска подкрепа, учителска правоспособност, намиране на позиция в училище, възможности за кариерно развитие, полезни ресурси, професионални контакти и силни приятелства.

Обучителната програма на “Заедно в час” е специално разработена за ефективно преподаване с ученика в центъра на учебния процес и стъпва на доказали се образователни модели, както и на базата на 11-годишния опит на организацията.

Специално внимание в подготовка на учителите е отделено и за ефективно преподаване при дистанционна форма на обучение, за да отговори максимално на нуждите на училищата в настоящата ситуация.

СЕРИОЗЕН ПОДБОР НА УЧАСТНИЦИТЕ

За да станат част от програма “Нов път в преподаването”, кандидатите преминават през сериозен тристепенен процес на подбор, който включва попълване на подробен опознавателен формуляр, задълбочени интервюта и център за оценяване. И през тази година всички етапи ще се осъществяват изцяло онлайн с оглед на безопасността на кандидатите и екипа на организацията.

ОБХВАТ

“Заедно в час” продължава да разширява обхвата си в страната и участниците в програма “Нов път в преподаването” вече могат да работят в училища партньори в цялата страна. През учебната 2021/2022 учители от програмата работят в 20 области – Бургас, Благоевград, Варна, Велико Търново, Враца, Добрич, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, София-град, София-област, Стара Загора, Търговище и Шумен. Назначенията в училище зависят от наличните позиции в училищата и профила на участниците в програмата.

За фондация “Заедно в час”
„Заедно в час“ работи за това всяко дете в България да има достъп до качествено образование – независимо от това къде живее, кое училище посещава и какви са финансовите възможности на родителите му. Мисията на организацията е да развива нови учители, да подкрепя училищни екипи и да изгражда партньорства за въвеждането на добри практики в образователната система.“Заедно в час” е създадена по инициатива и с финансовата подкрепа на фондация “Америка за България” и е част от международната мрежа Teach for All на организации, които работят срещу неравенството в образованието в близо 50 държави по целия свят.
Красимира Янкова