Categories: България

59% от децата в България са жертва на кибертормоз, 12,5% – признават

59% от децата в България са жертва на кибертормоз, стана ясно на Форума „Заедно в борбата с кибертормоза на деца“, част от програма „Киберзащитници“, който се провежда под патронажа на вицепрезидента на България Илияна Йотова. Децата, които крият, че са били жертви на кибертормоз, са 12,5%.

„Необходими са конкретни препоръки и реални действия“, каза в своето приветствие вицепрезидентът Йотова, която не може да присъства на форума.

В приветствието си Мария Габриел отбелязва, че в световен мащаб едно от три деца съобщава, че е жертва на кибертормоз.

Владимир Димитров, ръководител на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП, отбеляза, че кибертормозът най-често се изразява в това възрастни хора да осъществяват комуникация под формата на чат в социалните мрежи, представяйки се за техни връстници, впоследствие искат децата да им изпратят снимки и започват да ги изнудват. „Основният проблем, който ние виждаме, е в семейството“, категоричен е той и допълни, че семейната среда е изключително важна и често съветите, които дават на родителите, е да бъдат по-близки с децата си.

70% от децата заявяват, че използват социалните мрежи между един и три часа. 60% от децата са получили предложение за приятелство в социалните мрежи от хора, които не познават, а 30% споделят, че са получили предложения за среща от непознати в социалните мрежи, каза Теодора Иванова, председател на Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД), цитирана от БГНЕС.

Светослав Василев, завеждащ отдел „Киберпрестъпления“ в Национална следствена служба (НСлС), се обърна към политиците с молба в следващия парламент да се ангажират със законодателство по отношение на киберпрестъпността над деца.

https://www.dnes.bg/

Arhiv