- В дъждовното и снеговито време, дори в дните, когато вятърът е по-силен опасността от вредни газове и вдишване на токсини нараства двойно повече. В тези моменти изпаренията във въздуха намаляват. За разлика от топлото и спокойно време, есенно-зимния период е не по-малко вреден за здравето. Добре е и преди дълъг път винаги да се информирате за времето и пътните условия.
- Според най-нови проучвания се оказва, че жителите на Русия прекарват над 100 часа в годината по време на автомобилни задръствания и трафик. С по-малки цифри се отбелязва пикът в столицата ни София, въпреки, че е десетки пъти по-малко от Москва.
- По време на дълъг път и пътувания до отдалечени дестинации, където пътната обстановка е непозната е добре да ползваме навигационни средства.
- По други направени изследвания става видно, че повече от 200 е цифрата на изгорели газове по време на автомобилен застой. Сред изхвърлените във въздуха вредни емисии с най-голяма токсичност се отреждат азотен оксид и въглероден двуокис.
- Органите на реда и следящи здравословните среди доказват, че хората живеещи в близост до оживени пътни артерии, отглеждат в домовете си повече растения, които пречистват въздуха от въглероден двуокис. Сред най-мощните естествени антиоксиданти за въздуха е хлорофитумът.
- За по-лесно адаптиране към неприятните задръствания се препоръчват различни тактики. Слушане на приятна музика е едно от тях. Психолозите съветват и хора попаднали в автомобилен трафик или задръстване да погледнат назад. Виждайки пътната обстановка пред и зад тях могат да приповдигнат сами настроението си. Последното давайки си сметка, колко път са изминали.
[ad id=“263680″]