Град Шабла, разположен в Североизточна България, е известен със своята красива природа и богата история. Ето седем интересни факта за Шабла, които може би не знаете:
1. Най-старият действащ фар на Балканите
На нос Шабла се издига най-старият автентичен действащ фар на Балканския полуостров. В сегашния си вид той функционира от 1856 г., но има данни, че на това място е имало навигационно съоръжение още от античността. Фарът е висок 32 метра и е боядисан в червено и бяло.
2. Най-източната точка на България
Нос Шабла е най-източната географска точка на страната. Поради това астрономическата Нова година там настъпва по-рано, отколкото в останалата част на България.
3. Древно селище Кария
В миналото на територията на днешна Шабла е съществувало древно тракийско селище, а по-късно и римски град, наречен Кария. Останки от този град могат да се видят и днес в района.
4. Шабленското езеро – рай за птиците
Шабленското езеро е естествена влажна зона, ключова за опазването на птиците. Около него са установени 247 вида птици, 69 от които са включени в Червената книга на България. Тук гнездят световно застрашени видове като белооката потапница и ливадния дърдавец.
5. Послание към бъдещите поколения
В основата на Шабленския фар е зазидано послание от служителите към бъдещите поколения, което трябва да бъде отворено през 2056 г., когато фарът ще отбележи своята 200-годишнина.
6. Уникална архитектура на фара
Фарът на Шабла има квадратна основа и осемстенна кула, ориентирана по посоките и полупосоките на света, което го прави своеобразен компас. Гръмоотводът му завършва с полумесец и звезда, като върхът на звездата е позлатен.
7. Рибарското селище Кария
Близо до фара се намира рибарското селище Кария, което е единственото официално регистрирано рибарско селище в България. То е създадено през 1998 г. и се състои от малки улички с вили от двете им страни, предлагащи автентична атмосфера и възможности за риболов.
Шабла е място, където историята и природата се преплитат, предлагайки уникални забележителности и преживявания за посетителите.