Автор: Стефан Пешев
Турското кафе е важна част от религията и културата на арабите, защото това е техния начин да се сближат с различните вероизповедания.
Ето някой от най-интересните особености на турското кафе в духа на древните мюсюлмански традиции.
Кафето произхожда от Южна Етиопия, където местните експериментират с изпичането на първите кафени зърна, като по-късно се прилага и метода на верене.
По-късно кафето навлиза и в Истанбул, където кафето директно се доставя благодарение на първата кафена фабрика в Тахкале. Това се отразява благоприятно на местния бизнес, като започват да се появяват и много кафенета, където местните съчетават пиенето на кафе с игра на табла, шах, четене на книги или просто приятни светски разговори.
Когато младоженеца идва да иска ръката на момичето, по обичай му се сервира кафе. Ако бъдещата съпруга му поднесе солено кафе, това означава, че отхвърля предложението му за брак, а ако е сладко, значи е съгласна.
Според суеверията на всеки гостенин се поднася и чаша вода с кафето. Ако първо изпие водата значи е гладен, а ако посегне към кафето значи е сит. Но същината на този ритуал е, че госта трябва да отмие храната, която досега е консумирал, за да усети истинския и неподправен вкус на турското кафе.
Някой домакини поднасят с чаша кафе и локум, но не само като начин да подсладят напитката на госта си. Ако локума се изяде, значи човека е доволен от гостоприемството на домакина, а ако го подмине, значи с нещо е засегнат.
Скоро кафето предизвиква мания по цял свят, като символ на социален статус, като става част от ежедневието и на европейците. Те започват да консумират напитката по турския обичай – под формата на еспресо, като тайната на добрия вкус е в качествените кафени зърна, които се смилат добре, а после се варят на бавен огън.
Освен като освежаващ начин за събуждане, напитката притежава здравословни качества. Учените са установили, че редовната консумация на кафе, в умерени количества действа като обезболяващо, тонизира тялото и тялото, изостря ума, бори сърдечно-съдови система и Паркинсон, а заедно с това влияе благотворно върху храносмилателната система. Последни изследвания не само затвърждават тези твърдения, но дори започват да се провеждат по-задълбочени анализи за влиянието му върху разпространението на някой видове рак.
Разбира се трябва да се внимава с предозирането му, защото това може да доведе до сърдечни проблеми, язви и стомашен рефлукс, особено за диабетиците, защото дори и една чаша кафе води до повишаване на кръвната захар.
Учени доказват по безспорен начин, че именно консумацията на чисто кафе, без захар и мляко спомага за заздравяване на емайла на зъбите, като по този начин ги предпазва от кариеси. “Вина” за това има бактерията “Streptococcus mutans”, която действа като щит за зъбите от вредното влияние на захарта.
Затова е добре да се вслушаме в съвета на древния учен Парацелз: “Не трови отровата, а дозата”.
Така, че любителите на кафе нека се насладят на поредната си доза кафе, без да прекаляват.