7 от мистериите на земята, за които може би не знаете

Историята на нашата планета е пълна с невероятни мистерии. И цял един живот не е достатъчен за решаването им. Ето седем от тях:

1. Птици моа

Моа са нелетящи птици, които са живели в Нова Зеландия и са изчезнали около 1500 г., унищожени (според една теория) от аборигените маори. По време на една от експедициите учените се натъкнаха на огромна част от птичи крак, която е изключително добре запазена.

2. Храмов комплекс Саксайуаман, Перу


Този храмов комплекс удивява с безупречната си зидария без нито една капка фугиращ разтвор (дори парче хартия не може да се постави между някои от камъните) и колко перфектно е обработена повърхността на всеки блок.

3. Портата на Слънцето, Боливия

Портата на Слънцето се намира в Тиуанаку – най -древният и мистериозен град. Някои учени смятат, че през първото хилядолетие от н.е., той е бил център на огромна империя. Все още няма представа какво означават снимките на портите. Може би те носят някаква астрологическа и астрономическа стойност.

4. Пещерите Лонгю, Китай

Пещерите са издълбани в пясъчника от хора – това е била сложна работа, в която със сигурност са взели участие хиляди китайци, но никъде не се споменава за тези пещери и как са създадени.

5. Обелиск, Египет

Започнаха да изрязват обелиска точно в скалата, но по него започнаха да се появяват пукнатини. Остана недовършен. Размерите са просто зашеметяващи!

6. Подводен град, о. Йонагуни, Япония

Комплексът е случайно открит от инструктор по гмуркане Кихачиро Аратаке. Този подводен град разрушава всички научни теории. Скалата, в която е издълбана, е потънала под вода преди около 10 000 години, тоест много по -рано от издигането на египетските пирамиди. Според съвременните възгледи на някои учени, в онази далечна ера хората са се сгушили в пещери и са знаели само как да събират годни за консумация корени и да ловуват диви животни, а не да строят каменни градове.

7. Мохенджо-Даро (Хълмът на мъртвите), Пакистан

В продължение на много десетилетия археолозите се притесняват от мистерията за смъртта на този град. През 1922 г. индийският археолог Р. Банарджи открива древни руини на един от островите на река Инд. Дори тогава възникнаха въпроси: как е разрушен този голям град, къде са отишли ​​неговите жители? Разкопките не дадоха отговор на нито едно от тях.

Превод от руски: Зарата

 

 


image0 (9K)