Велико Търново, бившата столица на Второто българско царство, е град, пропит с история и култура. Разположен на живописните хълмове около река Янтра, този град привлича туристи с великолепни гледки и културни забележителности. Въпреки че много хора знаят за историческата значимост на Велико Търново, има интересни факти, които често остават в сянка. Ето 7 факта за Велико Търново, които може би не знаете:
Хълмът Царевец е сърцето на историческата слава на Велико Търново. Той е бил резиденция на българските царе по време на Второто българско царство (1185-1396 г.). Може би не знаете, че крепостта е имала сложна защитна система, включваща три порти и крепостни стени, които са били почти непробиваеми за вражески армии. Днес Царевец е главна туристическа атракция и домакин на светлинното шоу „Звук и светлина“.
През 1878 г., веднага след Освобождението, във Велико Търново е създаден първият български университет – Висшето училище за науките и изкуствата. Това училище е предшественик на съвременния Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, който е един от най-големите университети в България днес.
През 12-14 век Велико Търново е било не само политически център на България, но и културна столица на цялата Балканска територия. В града са творили множество книжовници, сред които и учениците на светите братя Кирил и Методий. Търновската книжовна школа е една от най-значимите в средновековната българска история.
Улиците на Велико Търново предлагат уникална архитектурна атмосфера, особено в стария квартал Самоводска чаршия. Тук ще намерите традиционни български къщи, които са построени върху скали, като често фасадите им буквално „висят“ над улицата. Тези домове са прекрасен пример за възрожденската архитектура, която може да се види само в няколко града в България.
Асенева махала, намираща се до Царевец, е старият квартал, в който са живели болярите и владетелите на града. Тя е една от най-старите части на Велико Търново и пази спомени от средновековната слава на града. Интересното е, че тук са разположени останки от древни църкви, включително църквата „Свети Димитър Солунски“, където Асен и Петър са провъзгласени за царе.
Велико Търново е известен с многобройните си църкви. Още през Средновековието градът е имал над 40 църкви, като много от тях са добре запазени и до днес. Една от най-значимите е църквата „Свети четиридесет мъченици“, която е построена по времето на цар Иван Асен II и играе важна роля в историята на Второто българско царство.
Самоводската чаршия е популярно място за туристи, където се възстановяват традиционни български занаяти, които са били практикувани през Възраждането. Днес тук можете да видите майстори златари, керамици, ножари и други занаятчии, които създават ръчно изработени предмети по старинни техники. Чаршията пази духа на Възрожденска България и е един от символите на културната идентичност на града.
Велико Търново е град с впечатляваща история и култура, които го правят важна част от българската национална идентичност. Тези 7 факта разкриват допълнителни аспекти на богатото наследство на града, които може би не са толкова известни, но го правят още по-забележителен. Независимо дали сте любител на историята или търсите нови дестинации за опознаване, Велико Търново има какво да предложи на всеки.
Витамините от група B са жизненоважни за енергийния метаболизъм, здравето на нервната система и поддържането…
В Краснодарския край в Русия е обявено регионално извънредно положение заради разлива на мазут в…