Те имат навика да се привържат към себеподобните, човек или дори предмет. Това се дължи на тяхната социална култура и възприемат “другаря” си, като заместител на родителите си.
Именно връзката, която създават с околните, им позволява да се социализират с различни от техния вид животни и да се разбират добре. Също така не е изключено да се погрижат за по-възрастните или ранени птици от групата им. Също така се счита, че са сред най-умните животни.
Гъска е термина за женските гъски, а мъжките се наричат гандери. Когато са на сушата групата им се нарича “купчина”, а когато са във въздуха носят името “чиле”.
Любимата им храна са семена, ядки, трева, растения и плодове. Често търсят храна в тревата, а също събират клонки, листа и кора, за да направят гнездата си по-уютни.
По време на полетите образуват V- образна формация. Когато водещата птица се измори е заменяна от друга. Междувременно тези от по-задните редици крякат и по този начин “подвикват” на водещите редици, за да ги подкрепят и да им помагат да поддържат скоростта.
За разлика от хората или котките например, гъските са изключително лоялни спрямо партньора си и защитават територията и поколенията си от нападения.
Колкото и смешно да звучи, малките поколения на гъската носят името гъсенички! Доста оригинално нали?
Вече знаете най-важните неща за тези изумителни птици. Така, че следващия път, когато някой ви нарече “гъска”, можете да се усмихнете и да кажете “Благодаря”!