Даме Груев е сред най-забележителните фигури в историята на българското революционно движение в Македония и Одринско. Като съосновател на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), неговото дело е оставило трайна следа в борбата за свобода. Ето седем факта за този вдъхновяващ лидер, които може би не знаете:
Даме Груев е роден на 19 януари 1871 г. в село Смилево, близо до Битоля (днес в Северна Македония). Това село по-късно става важен център на революционната дейност и място на прочутия Смилевски конгрес през 1903 г.
Даме получава образованието си в Солунската българска мъжка гимназия, където се запознава с идеите на националноосвободителното движение. Тук се заражда и неговата революционна дейност.
Груев започва да учи история в Софийския университет, но е изключен заради участие в студентски бунт. След това се завръща в Македония, където се отдава изцяло на борбата за освобождение.
През 1893 г. в Солун Даме Груев заедно с Христо Татарчев и още четирима съмишленици създава ВМОРО. Организацията става основният двигател на революционната борба в Македония и Одринско.
Даме Груев е работил като учител, което му позволява да разпространява революционни идеи сред младите хора. Често използва преподавателската си позиция за създаване на мрежа от революционни комитети.
Груев е един от основните организатори на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г. Въпреки героизма на въстаниците, въстанието е потушено, но поставя въпроса за освобождението на Македония на международната сцена.
На 23 декември 1906 г. Даме Груев е убит при престрелка с османски войски в близост до село Русиново, Малешевско. Неговата смърт е голяма загуба за революционното движение, но той остава в историята като символ на саможертва.
Даме Груев е олицетворение на отдадеността и борбата за свободата на Македония и Одринско. Неговият живот и дело остават вдъхновение за поколения българи, като пример за смелост и всеотдайност към националната кауза.