Международния фестивал на фолклорната носия ще се проведе за 13-ти път в Жеравна. Днес и утре се очакват гости от цялата страна да изпълнят поляните край Жеравна облечени в традиционни български носии.
Факти, които може би не знаете за Жеравна:
Някога на мястото, където е днешна Жеравна, имало старо тракийско селище, наречено Потук (и в съвремието над Жеравна има местност с име „Пoтъка“).
За произхода на името съществуват няколко версии: едната е, че идва от птицата, което е твърде неправдоподобно, понеже в района никога не кацат жерави; другата – от „жерна“, „жерка“, „жерков“ – думи със старославянски корен, значещ воденица. Тази версия е по-правдоподобна, тъй като в района са се намирали множество воденици. В близкото минало Жеравна се е наричала Жеруна, което след Освобождението плавно преминава в Жеравна.
Тук са се развили занаятите, животновъдството и търговията. Селото се замогнало през XVII век, защото е било на важния път към Търновград.
Стаите на къщите са с резбовани тавани и изящни апликации по вратите, прозорците и иконостасите.
Според легендите Жеравна е разорявана от кърджалии на два пъти – през 1797 и 1800 година.
Според османски документи през есента на 1804 година селото е завзето от присъединилия се към кърджалиите бивш гюмюрджински аян Сюлейман Токатджикли, който закратко се укрепява там.
Църквата „Свети Николай“ в селото е построена през 1834 г. Първоначално е изографисана от майсторите зографи Йордан Михайлович от град Елена и Георги и Генчо от Трявна.
Елена Дюлгерова
Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.