Историята на канелата датира от древни времена. Тя е използвана още в Древен Египет около 2000 г. пр.н.е., където е била ценена за своите лечебни и консервиращи свойства. Канелата е била толкова ценна, че е била подарявана на фараоните и използвана в религиозни ритуали.
Канелата, която използваме, обикновено идва в два основни вида: цейлонска канела (Cinnamomum verum) и касия (Cinnamomum cassia). Цейлонската канела е известна още като „истинска канела“ и има по-сладък и деликатен вкус, докато касията е по-често срещаната и има по-силен и остър вкус.
Канелата е известна със своите антиоксидантни, противовъзпалителни и антимикробни свойства. Изследвания показват, че тя може да помогне за регулиране на кръвната захар, да подобри храносмилането и да подпомогне сърдечно-съдовото здраве. Освен това, канелата може да бъде полезна за борба с бактериални и гъбични инфекции.
В аюрведичната и традиционната китайска медицина канелата е използвана за лечение на различни заболявания. Тя се използва за стимулиране на кръвообращението, облекчаване на настинки и кашлица, както и за подобряване на метаболизма. Канелата е и основна съставка в много билкови смеси и лекарства.
Канелата е популярна съставка в сладкиши и десерти, но тя се използва и в солени ястия. В много култури канелата се добавя към ястия с месо, ориз и къри заради своя уникален аромат. Например, в мароканската кухня тя се използва в тажин, а в мексиканската кухня се добавя към моле сосове.
Изследвания показват, че ароматът на канела може да стимулира мозъчната дейност и да подобри когнитивните функции. Дори мирисането на канела може да повиши концентрацията и паметта, което я прави полезна за студенти и хора, които се нуждаят от умствена стимулация.
Производството на цейлонска канела е екологично устойчиво, тъй като дърветата, от които се добива, могат да бъдат подрязвани многократно без да се увреждат. Това позволява на фермерите да събират канела без да изсичат дървета, което допринася за опазването на околната среда.
Канелата е подправка с богата история и множество полезни свойства. От здравословните й ползи до културните й значимости, тя е незаменима част от кухните и медицинските практики по целия свят.
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…