7 факта

7 факта за мравките, които може би не знаете

1. Описани са над 12 500 от оценяваните на около 22 000 вида мравки, включително 163 вида в България. Те се разпознават лесно по своите прегънати антени и характерната възлеста структура на тялото.
2. Мравките образуват колонии с размери, вариращи от няколко десетки хищни индивида, обитаващи малки естествени кухини, до сложно организирани общества, заемащи обширна територия и съставени от милиони индивиди.
3. Социалният живот на мравките е особено сложен и свързан с различни форми на комуникация – най-често химическа – чрез феромони. Сложното поведение се основава на система от инстинкти.
4. Образуват 15 – 25 % от биомасата на всички сухоземни животни. Успехът за съществуване на мравките се дължи на разнообразните среди на обитание, социалната структура на организация, способността непрекъснато да променят своето място на обитание и да използват разнообразни хранителни ресурси.
5. Мравките са едно еволюционно процъфтяващо днес семейство насекоми от гледна точка на етологията, екологията и физиологията. Техните семейства представляват сложни социални групи с разделение на труда в нея и система на комуникация, позволяваща индивидите да координират своите действия при изпълнението на задачи, които не са по силата на един. Освен това много видове мравки поддържат сложни симбионтни взаимоотношения с други насекоми и растения.
6. Структура на семейството: работнички, войници, търтеи и женски
7. Комуникация: Мравките разговарят с помощта на феромони (миризми). Обонятелните органи са разположени на върха на антенките им. Чрез отделяне на специфичен феромон мравките подбуждат съответстваща, генетично закодирана, реакция у останалите. Това могат да са феромони, белязващи пътя до находище на храна, сигнализиращи за опасност и др.

Бонка Дипчикова