7 факта

7 факта за община Приморско, които не знаем

Община Приморско се намира в югоизточната част на България. Общата и площ е 350,7 квадратни километра, която е 4,61% от територията на Бургаска област и 0,32% от територията на Република България. Обхваща шест землища: на град Приморско и Китен и на селата Ново Паничарево, Ясна поляна, Веселие и Писменово. Център на общината е град Приморско. ЗАРАТА ви припомня някои позабравени или пък непознати факти свързани с общината.

1. Община Приморско е създадена доброволно по волята на хората от град Приморско, село Писменово, село Ясна поляна и село Ново Паничарево през 1997 година (Указ № 258 от 18.07.1997 година на Президента на Република България). Впоследствие, към общината доброволно се присъединяват: Китен (април 2001 г.) и село Веселие (април 2002 г.). Център на общината е град Приморско.

2. Плажната ивица на общината е най-дългата и най-широката от всички общини на Южното Черноморие.

3. На територията на общината функционират 7 читалища, 5 библиотеки с 28 350 книги и 26 състава за художествена самодейност, 4 църкви и 9 параклиса.

4. В средновековните морски карти (портулани) Приморския полуостров, където е разположен град Приморско, още през IV век (1351 г.) е обозначен с латинското име АЗИНЕ (Asine), няколко века по-късно е заменено с гръцкото име ЗУНАРИТА (Sunarita) – „дъга“, „пояс“, а по-късно полуостровът е наречен КЬОПРЮ БУРУН (Köprü burun) – „мост“, „капитански мостик“.

7 факта за община Поморие, които не знаем

5. В населените места на община Приморско са създадени 10 парка и градини с обща площ 210 000 квадратни метра, като на 1 човек от общината се пада по 34,03 квадратни метра изкуствено създадена зелена площ.

6. Село Ясна поляна е едно от малкото населени места в България, където можете да опитате истински домашно приготвен „странджански дядо“. Процедурата на приготвяне трае средно 5 месеца – от ноември-декември до Великден, когато се разрязва от стопанина на къщата.

7. Близо до Приморско има остров, обитаван предимно от змии и кактуси.

Змийският остров, известен под името Свети Тома, попада в обсега на резерват Ропотамо, близо до Приморско. Получил името си от множеството сиви водни змии, които го обитават и се хранят с риба във водите около него. Той е едно от местата в България, където се срещат диворастящи кактуси. Те са засадени през 1933г от цар Борис III, който ги е пренесъл от ботаническата градина в Братислава.

Мая Матева