Categories: 7 факта

7 факта за община Руен, които не знаем

Община Руен е разположена на територията на Бургаска област в Югоизточния район. Съставена е от 41 населени места, включително и общинския център с. Руен. Руен е втората по големина община след община Бургас откъм населени места и трета по площ след Средец. ЗАРАТА ви припомня някои позабравени или пък непознати факти свързани с община Руен.

1. Най-дългата пещера в региона се намира в с. Ясеново и има обща дължина 91 м.

2. В общината се намират разнообразни релефни форми и скални образувания с интересни имена – “Чудните скали”, “Професора”,“Костенурката”, “Свинската глава”, “Белия камък”, “Средната скала”,“Високата скала” и др.

3. В Руен се намира атрактивно дърво, заело формата на полукръг със странното наименование „Пощата“. Служело за предаване на писма по време на съпротивата. Местните хора разказват, че под него партизани са оставяли писмата си, тъй като е единственото с подобна форма.

7 факта за община Приморско, които не знаем

4. Най-голямата река в общината е Луда Камчия, която протича на протежение от 39 km от югозапад на североизток.

5. Сегашното с. Руен датира от 1788г. До самото селище минавал „Пътя на солта“ свързващ „Анхиало“ /дн. Поморие/ с Провадия наричан още „Соленият път“, по който ставало снабдяването на вътрешността на страната със сол, посредством кервани.

6. В пределите на общината се включват части от пет съставни планини на Източна Стара планина – Айтоска, Върбишка, Еминска, Камчийска и Карнобатска.

7. До руенското село Люляково в средновековен манастир, върху основите на който днес е издигнат манастир „Св. св. Йоаким и Анна“ е завършил дните си като скромен монах покръстителят на България княз Борис I.

Мая Матева