Община Сопот е една от най-малките общини в България и има 2 населени места. Нейната територия възлиза на 56,3 км² или 0,9 % от площта на Пловдивска област. В селищната мрежа на Община Сопот попадат град Сопот и село Анево. ЗАРАТА ви припомня някои позабравени или пък непознати факти свързани с общината.
1. Асмата, която се намира в местния девически метох “Въведение Богородично” в Сопот, се смята за една от най-старите у нас и в Югоизточна Европа. Предполага се, че е засадена през 1665 г., когато е основана обителта.
2. В Сопот е родена Мария Българова. Тя е прототип на Вазовата героиня Рада Госпожина от първия български роман „Под игото“.
3. Първата българка, преписала творбата на Паисий “История славянобългарска” е игуменката Евпраксия от девически метох “Въведение Богородично”.
4. Името Сопот произлиза от старославянската дума „сопотъ“, която означава „поток“ или „изкуствен воден улей“.
5. Община Сопот е създадена през 2003 г. с президентски указ No 318/05.09.2003 г. чрез отделяне от община Карлово.
6. Портрет в цял ръст на патриарха на българската литература Иван Вазов е нарисуван върху фасадата на саниран блок в сопотското село Анево.
7. Във всички османски регистри до Освобождението, Сопот присъства под името Акче клисе (т.е. Бяла черква). Със същото име е описан и в романа „Под игото“ на Иван Вазов.
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…