7 факта

7 факта за пипера, които вероятно не знаете

1. Пиперът е многогодишно зеленчуково растение от семейство Картофови, което се отглежда обикновено като едногодишно растение. Родина са му тропическите части на Америка.
2. Плодът на пипера се нарича по същия начин – пипер или пиперка. В разговорния език пиперките по-често се наричат чушки (неточно, защото плод от вида чушка образуват също фасулът, грахът, баклата и мн. др.). Въпреки името си пипер, растението няма отношение към черния пипер, който принадлежи към рода Пипер (Piper) на семейство Пиперови (Piperaceae).
3. Зелените чушки имат най-голямо съдържание на витамин С от цялото растително царство. Чушките с жълт и червен цвят са по-бедни на витамин С. Червените и тъмнооранжевите пиперки съдържат 30 пъти повече каротин от зелените. Най-много захари съдържат лютите сортове.
4. Много полезен за човека е капсацинът в чушките (молекула, която задейства особен рецептор: Trpvl), за който се знае, че подпомага бързото изгаряне на калориите, има антиокислително действие и съдейства за доброто кръвоснабдяване на кожата. Чушките се препоръчват при съставяне на нискокалорични диети, при затлъстяване, при хипертонична болест, болести на сърдечно-съдовата система, черния дроб и жлъчните пътища, както и в случаите на хроничен запек (когато няма възпалителни явления).
5. Камбите съдържат витамин В6 и фолиева киселина, които са много ефективни в предпазването от сърдечен удар или инфаркт. Червените камби са една от малкото храни, съдържащи ликопен, чиито прием е свързан с редуциране на риска от рак на простатата, маточната шийка, пикочния мехур и панкреаса. Камбите спомагат за здравословното състояние на белия ни дроб и редуцират риска от енфизема. Поради наличието на витамин С и бета каротин, камбите ни защитават срещу катаракти. Богатите на витамин С храни, каквито са сладките и лютите чушки, ни дават защита срещу възпалителния полиартрит, който е форма на ревматичния артрит.
6. Чушките могат да се пекат, варят, мариноват. От тях се правят лютеници, пюрета и други продукти. Най-добре е да се ядат сурови.
7. Препоръчително е чушките да се консумират без семената. Дръжките им трябва да са зелени и да изглеждат пресни. Неизмитите чушки и камби ще се съхранят в хладилника до една седмица. Ако ги замразявате, е по-добре да ги замразявате цели, за да не се наруши съдържанието и вкуса им.

Бонка Дипчикова