Стара Загора

7 факта за природата в Старозагорско, които може би не знаете

Съгласно биоклиматичната класификация и общата оценка на природните условия, Стара Загора е в зона на благоприятна за обитаване среда с преобладаващи комфортни климатични условия.

1. Територията на Общината съгласно общоприетото климатично райониране на България попада в климатичния район на източна – средна България, който е част от Преходно-континенталната климатична подобласт на Европейско континенталната климатична област.

2. Малката надморска височина, еднообразието на нейната заравнена или леко нахълмена повърхност, орографската отвореност на юг са предпоставки, формиращи сравнително хомогенен преходно-континентален климат за региона. Разпределението на климатичните елементи по сезони определя две хидротермични фази: влажна и хладна фаза – късна есен, зима и ранна пролет; суха и гореща фаза – късна пролет, лято и ранна есен.

3. Средногодишната максимална температура +17,9 °С и средногодишната минимална температура + 8,0°С са сравнително високи и обуславят формирането на горещ през лятото и сравнително мек през зимата климат. Средната относителна влажност на въздуха за региона е 67-72 %, при най-малка денонощна амплитуда през зимата – 8-9 % и най- голяма през лятото – 17-18 %.

4. Регионът има относително високо сумарно изпарение – около 500 мм годишно.

5. Регионът на община Стара Загора се характеризира с максимум – 201 мм на валежите през лятото и минимум от 134 мм през зимата.

6. Скоростта на вятъра, честотата на случаите на “тихо време” и със скорост от 1 м/сек, са един от най-важните фактори, влияещи върху степента на разсейване на атмосферните примеси. Орографските особености на региона влияят на посоката и скоростта на вятъра. Средногодишната скорост на вятъра за района е 1,4 м/сек. Най-ниската скорост е през месец ноември – 1,0 м/сек, а най-висока е скоростта на вятъра през февруари и март -1,6 м/сек.

7. Преобладаващи през годината, както и през зимата са североизточните и северните ветрове при висока средна скорост – 3,2?5 м/сек и влияят благоприятно за хоризонталното разсейване на атмосферните примеси през периода.

 

 

 

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.