7 факта

7 факта за Унгария, които вероятно не знаете

Унгария е вътрешноконтинентална държава в Централна Европа.

Тя няма излаз на море. Граничи с Австрия, Словакия, Украйна, Румъния, Сърбия, Хърватия и Словения. Площта на Унгария е 93 030 кв. км., а населението й е близо 9 628 000 души. Столица на страната е град Будапеща, с население от близо 2 000 000 души.

От ЗАРАТА ви представяме 7 факта за Унгария, които може би не знаете:

1. В миналото е нямало Будапеща, а три различни града.

Буда е бил спокоен град, разположен на хълмист терен, на запад от реката Дунав. Той е бил ограден от защитни стени. В него е изграден главният замък-резиденция на унгарските крале. Селището Обуда (най-старата околност на Буда) се е намирало на север от Буда. Пеща е бил разположен върху равен терен, на изток от Дунав. Той е бил значително по-оживен от Буда. През 1800-та година Пеща е по-голяма от Буда и Обуда взети заедно. До края на века населението й нараства 20 пъти, достигайки 600 000 души, а това на Буда и Обуда само 5 пъти. Сливането на трите района, проведено за първи път по време на Унгарската революция през 1849 година, е отменено.  Будапеща е окончателно обединена на 17 ноември 1873-а година.

2. Благодарение на изобилието си от естествени горещи изводи, Унгария разполага с около 450 СПА центъра и бани. Будапеща е градът с най-много минерални извори в света – повече от 100. Лечебните свойства на изворите са известни на всички любители на минералните бани.

3. Унгария е необичайно място за плажна ваканция.

Езерото Балатон (594 кв. км.), което се намира в Западна Унгария, е най-голямото в Централна Европа. То е толкова голямо, че често го наричат „Унгарско море“. Смята се, че водата в близкото езеро Хевиз има лечебни свойства и е полезна за хората, които страдат от ревматизъм.

5. Унгарците са много изобретателни. Сред видните изобретатели са скулпторът – професор Ерно Рубик, който през 1974 година създава „Кубчето на Рубик“, физикът Имре Броди, който през 1937-а изобретява лампата с нажежаема жичка и журналистът Ласно Биро, който през 1938 година патентона химикалката.

6. Унгарците са носителите на много Нобелови награда. Унгария е дала на света 13 нобелови лауреати. Те са отличени във всички категории, с изключение на Нобелова награда за мир.

7. Ерих Вайс, по-известен като илюзиониста Хари Худини, е роден в Будапеща през 1874 година. Родителите му емигрират в САЩ през 1878-а, когато той е на 4 години. Хари Худини става световноизвестен със способността си да се освобождава от белезници, усмирителни ризи, както и от резервоари, пълни с вода, заключени с катинари.

 

Пламен Пенчев