7 факта

7 факта за Уругвай, които вероятно не знаете

Наричат Уругвай „Швейцария на Южна Америка“. И има защо – тази страна, която е разположена между Бразилия и Аржентина, впечатлява със своята красива природа, километрични плажове, добра инфраструктура и висок жизнен стандарт. Интересно е, че 90% от жителите на Уругвай са потомци на имигранти от Испания, Италия и Португалия, както и от България.

От ЗАРАТА ви представяме 7 факта за Уругвай, които може би не знаете:

1. Всеки втори жител на Уругвай живее в столицата на страната – Монтевидео (около 1,760,000 жители). И извън столицата животът не е лош. Страната е с високо ниво на електрификация, с добри пътища и много други „градски“ екстри.

2. „Националният химн на Уругвай​“ („Himno Nacional de Uruguay“) е най-продължителният държавен химн в света. Изпълнението на цялата песен отнема около 6 минути, но има и нейна съкратена версия.

3. Участието в избори за гражданите на Уругвай е не само право, но и задължение. Ако не отидете да гласувате без основателна причина, ще платите глоба. Разликата между броя на гласувалите и общия брой гласоподаватели обикновено не надвишава 1 процент.

4. Уругвай и Аржентина споделят много общи традиции и обичаи, включително и тангото, което е национален танц и на двете страни.

5. Футболът е изключително популярен спорт в Уругвай. Страната е ставала два пъти световен шампион, но това се е случило толкова отдавна (през 1930 и 1950 година), че уругвайците наричат националния си отбор „Спящия гигант“. А знаете ли, че един от популярните отбори в столицата Монтевидео – „Дaнyбиo“, e основан от български емигранти и е кръстен на река Дунав?!

6. Уругвай е единствената държава в света, в която всяко домашно животно е маркирано с електронен чип. Населението на Уругвай е малко над 3 485 000 милиона души, а кравите, които се отглеждат в страната са три пъти повече.

7. Уругвай стана първата държава в света, която раздаде на всеки ученик лаптоп – с интернет връзка, за обучение. Образованието в страната е безплатно, а нивото на грамотност е едно от най-високите в света – над 98%.

 

 

Пламен Пенчев