Отглеждането на пресни билки у дома не само придава страхотен вкус на любимите ви ястия, но и е безплатна ароматерапия.
Ето нашите 7 предложения за билки, които можете да отглеждате у дома
Красиво цвете, с многовековно приложение в китайската медицина. Непретенциозно, което позволява отглеждането в саксия. На височина достига до 50 см, с ароматни листа, само перата му са ядливи. Обича светлината. Макар, че може дълго време да издържи без вода, все пак е добре да бъде поливано по-често. Но внимавайте, ако в дома си имате котка. Аромата силно привлича пухкавите дяволчета.
Интензивен и дълготраен аромат, които очарова всеки, докоснал се до него. Обича слънцето, но не е “претенциозно” откъм вода. През лятото може да го държите на балкона, а зимата може да го държите на топло и да се насладите на малко ароматерапия в иначе депресиращи месеци до лятото. Отличава се с това, че е богат на минерали като калий, калций, желязо, манган, мед и магнезий.
Това е растение с бели венчелишчета. Достига височина до 50 см. Известно е и под името “лайкучка”. Често може да бъде срещнато край буренясали и изоставени места. Често срещано е в Европа, Азия и Северна Америка. Заради противовъзпалителните си качества се прилага под формата на чай главно при възпаления на дихателните пътища или камъни в бъбреците. Външно се прилага като компрес и промивка на рани. Трябва да се отглежда на закрито, далеч от високите температури, при влажна почва. Хубавото при лайката е, че не е податлива на вредители.
Представлява широколистен храст с аромат на лимон. Листата достигат до 8 см дължина и имат дълга и заострена форма. Известна е още като “лимонова вербена”. Богата е на антиоксиданти, спомагащи намаляване на кръвното налягане и при борбата с вредния холестерол. За спортуващите е отлична следтренировъчна напитка, защото намалява мускулните възпаления. Може да се посади в саксия и да се остави за 2-3 седмици на слънце. След това може да отрежете върховете на издънките, за да стимулирате растежа му. Почвата трябва да е влажна и богата на хранителни вещества.
Известен е още като “царска билка”. В превод от гръцки означава “цар”. Едногодишно растение, до 60 см височина. Листата му са бели, продълговати и заострени в края. Макар, че родината му е Азия и Африка, от векове е добре познато и в Европа. В Индия я свързват с бог Вишну, който побеждава страховитата змия. С помощта на билката бога се предпазва от очите й, които вкаменяват жертвите си. В Римската империя я свързват с любовта, а в Мексико е символ на финансово блогополучие.
Използва се срещу дихателни проблеми, възпалителни порцеси на пикочните пътища, има противоспазмично и болкоуспокояващо действие. Външно се прилага при кожни обриви и отоци.
На балкона може да го отглеждате в контейнери, като PH на почвата трябва да е между 5,5 до 7,5. Обича светлина, така, че му я осигурете.
Това е билка, която еднакво добре може да бъде отглеждана, както отвън, така и в домашни условия на балкона. Тя е една от най-популярните у нас билки. Представлява целогодишно растение с малки цилиндрични лилави цветчета. Спомага при борба със свободните радикали. Благодарение на богатия арсенал от антиоксиданти предпазва от вируси и гъбички, в т.ч и с упоритите “Candida fungi”. Спомага и при бронхит, кашлица и ангина, като отстранява секрета от горните дихателни пътища.
Знам, че по-нагоре споменахме вербената. Но това са две различни растения. Това растение спада към подправките. Вечнозелена, със сладко-кисел вкус и силен аромат. Произхожда от Югоизточна Азия. И тук може да я използвате като чай. Спомага за успокояване както на нервите, така и за по-доброто храносмилане. Богат източник на манган, калий, натрий, магнезий, цинк, фосфор, витамин С, витамин А, витамин В6. Но освен всичко е чудесно козметично средство. Спрете да си хвърляте парите за скъпи и непотребни кремове. Само листата и съдържат около 85% етерично масло. Което успешно спомага срещу мазна кожа, акне, както и при омазнена или много суха коса.
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…