Векове наред жените се считат за по-слабия пол. Трябва да са верни на мъжете си, да гледат семейство и да нямат правото на глас. Но, често историята показва, че подценяването е голям враг. Достатъчно е да споменем забележителни жени като Клеопатра, Нефертити или кралица Виктория, за да се убедим, какво се случва, когато властта се съсредоточи в ръцете на жена.
Днес ще ви разкажем 7 непознати факти за 7 жени, които променят световната история.
Знаете ли, че термина “програмиране” е познат още от …. XIX в!?!?
Сигурно ще се попитате как може да говорим за програмиране във времена, когато хората не знаят какво значи компютър? Забележително нали?
“Виновникът” за това се казва Ада Лъвлейс. Дъщеря на великия поет Байрон, момичето има забележителен ум и поглед в “бъдещето”. Тя първа прозира, че след години машини ще заместят хората. Съпруга и Чарлз Бабидж е професор по математика и двамата разработват т.н “Числов ред на Бернули” или казано с други думи – първата програма писана от човек за машина.
Тя е красива, свободна по дух и …. създателка на днешния Wi-Fi. Името и е Хеди Ламар. Женена за военен. Считана от обкръжението му за глупава красавица. Именно затова и инженерите от армията споделят на вечеря тайните си. Втората световна война разкрива обаче нейния неподозиран потенциал. Заедно с композитора Джордж Антейл изобретяват технологията на “прескачаща честота”. Тази технология помага американските торпеда да потопяват нацистките подводници. Тя има 88 вариации, колкото клавишите на пианото. Така немците не могат и нямат ресурсите да следят всички честоти. Днес тази технология за прескачане на честота се прилага в GPS системи и wi-fi мрежи.
Откриването на двойната спирала на ДНК, кара учените да смятат, че са открили “Светия Граал” в биологията. Но едно младо момиче, което мечтае да стане учен има съществен принос. Розалинд Франклин завършва химия и физика, изучава графита и въглерода. През 1951 година работи с учена Морис Уилкинс върху спиралата на ДНК. По-късно настъпва разрив в отношенията им. По-късно Уилкинс е награден с “Нобелова” награда. Но това е, защото в онези времена жените са пренебрегвани. Таланта и е безспорен и други нейни открития са ренгеновите лъчи, генното инженерство и инвитро процедурите.
София Августа Анхалт. С това име германка сяда на руския престол, за да се превърне в най-влиятелната жена в Русия от 1762 година. За историята е известна като Екатерина Алексеевна. Нейното управление е известно като “Златния век” за Русия. Разширява пределите на Руската империя. Превръща държавата във водеща европейска сила. Спомага за развитието на банковото дело и появата на първите хартиени пари. Покровителка на изкуството и литературата. Нейна е идеята за построяване на музея “Ермитаж “, където и до днес се съхраняват безценни произведения на изкуството.
Времената на сегренация са тъмен период от историята на Щатите. Това е времето на Хариет Стоу. Създателката на “Чичо Томовата колиба” се бори срещу расовата несправедливост. Романа отразява личната и позиция. Излиза в точния момент. Когато се приема закон, които наказва помагачите на избягали роби. Това я прави моментално най-популярния човек в Америка. Но славата не носи щастие. След 1886 година губи съпруга си и се разболява от деменция. Умира през 1896 година, но дава пример, че дори и един човек, може да се опита да промени системата.
Ирен Сандлер е светец. Това е жената, която се опълчи на Хитлер. Родена в Австрия, тя се бори за правдата на евреите. Времената са трудни, Третия райх е във възход. Често Смъртта е била близо до нея. Оцелява, за да живее в един по-добър свят. Родена през 1915 г. От 1927 година вижда отношението на света към евреите около нея. Става част от нелегалната комунистическа партия в Полша. Помага на хиляди евреи, за да живеят по-добре. Рискува да внася храна и медикаменти в еврейските гета, по време на геноцида срещу тях. Спасява хиляди деца като ги разпраща из францисканските сиропиталища. Умира 2008 година. Тя е герой, без да го иска. Но с работата и саможертвата си помага на хиляди деца да имат възможност за един по-добър живот. Днес техните наследници със сигурност са и благодарни.
Останала рано сирак, младото момиче намира вдъхновение в пастрока си – Джейкъб Мариан. Двамата споделят общата си страст към рисуването и гравюрите. Роденото във Франкфурт момиче намира ново хоби – пеперудите. По това време градът е голям износител на коприна за Европа и чужбина. С интерес наблюдава процесите на метаморфоза на пеперудата. Няколко пъти пътува до Холандия и през 1705 година публикува първата цялостно и описателно илюстрирана книга за видовете пеперуди и семействата към които спадат. Озаглавена е “Метаморфоза”. Също така включва в книгата различни влечуги, земноводни и насекоми. И това са същества, за които повечето европейци макар и да не познават, си ги представят и описват като извънземни същества! За създаване на изображенията помагат двете и дъщери, които са отлични художници.
Германия отдава чест на този пионер и визионер, изобразявайки й върху последните банкнотите от 500 марки преди да бъдат заменени от еврото.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…