7 факта, които вероятно не знаете за “Алиса в страната на чудесата”

“Алиса в страната на чудесата” е една от най-обичаните детски приказки. Тя ни отвежда на шантави места, срещаме чудати създания и малко ни се иска да се откъснем от сивото си ежедневие и поне за ден да сме на мястото на Алиса.

Днес ще ви запозная с 7 забавни, чудати, интересни, а може би и шантави факти за тази вълшебна приказка.

  1. Алиса е прототип на реално момиче

Да. Нали все пак всеки творец трябва да има муза, вдъхновение. За Луис Карол това е момиче на име Алис Лидел. Тя е дъщеря на колега от университета, като именно тя го вдъхновява да създаде приказката. След години именно тя, макар и вече на преклонна възраст ще се запознае с прототипа на Питър Пан, като с помощта на бизнесмени оригинала на книгата е върнат във Великобритания, като признателност към британските жертви през Втората световна война. Днес оригинала се съхранява в Британската библиотека в Лондон.

  1. Оригиналното заглавие

Първоначалното работно заглавие на ръкописа на Луис Карол се казва “Алиса в подземния свят”. След това през 1856 година преписа попада в издателска къща „MacMillan Editions“. Те сменят оригиналното заглавие с вече добре познатото име.

  1. Луис Карол във времето на Ренесанса.

Макар и създател на детска приказка, самия той живее в Ренесансова Англия. Това са времена, когато Църквата се бърка в живота на хората и ги кара да живеят по нейните правила. Този творец е светъл лъч в иначе скучния и монотонен живот на хората. Самият той е с чин дякон, но остава по-близко до светския живот, отколкото до Бог.

  1. В търсене на новото

Вярна, че хората трябва да бъдат по-образовани и цивилизовани. Да не се уповават сляпо на Бог. Самият той има многообразни интереси – математика, философия, но и фотография.

  1. Между морзовия код и математиката

Точно търсенето на новото, на онова извън Божествените закони отвежда Луис Карол към откриването на предшественика на морзовия код – пиктографа. Негови са заслугите и в областта на математиката като развива не само линейните уравнения, но и доказва теоремата на Крокенер-Капели.

  1. Автора страда от рядко заболяване

Може би именно причината за написване на разказа се крие в заболяването на автора. Английският психиатър Джон Тод през 1955 година го дефинира с името на едноименното призведение. Интересното в тази болест, че болния вижда предметите от твърде малки до твърде големи, както едноименната героиня.

  1. Алиса е увенчана с паметник в Ню Йорк.

Точно така. Тази приказна героиня има своето място в реалния свят. Паметника е точно копие от оригиналната рисунка на човека скицирал първото книжно издание. Това е Джон Тениел. Днес мястото е любима дестинация за снимки и посещение от туристи.

Струва ли ви се, че света на Алиса е странен? Може би! А дали не е време да се замислим? За това, че нейният измислен свят е отражение на лудата реалност и ежедневие в което живеем.

 


image0 (9K)