Великден е един от най-ярките и почитани християнски празници, който е любим празник и за малките заради мириса на току-що изпечен козунак и боядисването на яйца в разноцветни и красиви цветове.
С наближаването на този светъл празник сигурно ще се изненадате да разберете няколко интересни факти за Великден:
Както Дядо Коледа е измислен герой, така и Великденския заек , така и символа на този празник – Великденския заек започва своя “живот” от Германия. Символизира езическите обичай, които постепенно се смесват с християнските празници, днес слагаме шоколадов заек в кошница от цветни шоко яйца, за децата, които са слушали преди празника.
Запитвали ли сте се защо празника носи името Великден? Заради богинята Еостре. Според някой учени тази богиня е добре почитана от англосаксонците като богиня на плодородието, зората и светлината.
Тя е почитана в много езически фестивали, празнуващи настъпваща пролет, като по този начин се размиват езическите и християнски традиции.
Малки и големи се събират деня преди празника за извършване на една забавна традиция – това е боядисването на яйцата.
По традиция първото яйце е червено, което символизира кръвта на Христос, а с боята му се правят кръстчета за здраве на челото на хората в семейството и се запазва за следващата година. Червеното яйце от предходната година се разцепва и по формата му стопаните гадаят каква ще е тази година.
Идеята за боядисването на яйца се заражда в Украйна през древността, като призив на вярващите към боговете за добра поличба и берекет.
Неразделна част от великденската трапеза освен яйцата са и вкусните козунаци. Но знаете ли, че преди появата им, хората са слагали на масата гевреци.
Именно извивките на гевреците наподобяват ръце сплетени в молитва към Бога. В Германия е традиция от 50-те години на миналия век немците в навечерието на Разпети петък да вечерят козунаци и твърдо сварени яйца за вечеря.
Замисляли ли сте се защо Великден се празнува всяка година на различна дата?
Причината за това е заради лунния календар и положението на Луната.
Затова и празника се пада в първата неделя след пълнолунието, което обикновено е малко преди 21-ви март, което съвпада и с началото на пролетта.
6. Първото шоколадово яйце е направено през 1873 година.
Ако смятате, че шоколадовите яйца имат кратка история грешите.
Първото шоколадово яйце е измислено през 1873 година от семейната компания на Джоузеф Флай. Семейството има дълга семейна традиция в произвеждането на шоколад и неговите разновидности. През 1750 г компанията пуска първата шоколадова напитка. Внуците му продължават успеха на фирмата, като през 1860 първите шоколадови барчета.
По онова време хората имат обичай да си предават твърдо сварени и боядисани яйца. Компанията въприема това като слага шарени опаковки на шоко яйцата и така става традиция.
7.Историята за червения цвят на яйцето
Има много легенди защо първото яйце се боядиства червено.
Според някой Дева Мария занася великденски яйца на сина си Христос умолявайки пазачите му да се отнасят добре със него. От очите и се търкулват първите сълзи, които обагрят яйцето в червено.
Друга легенда разказва, за жена, която не вярва на новината за възкресението на Христос и казва, че ще повярва, когато яйцата в кошницата и станат червени. И щом благата вест се разнася, те наистина се оцветят като по чудо в червено.
Традицията на запазване на червеното яйце датира от Средновековието, когато стопаните са го запазвали, за да бъде плодородна годината и да не се сърдят Боговете.