Малко са страните по света, особено в Европа, които могат да се похвалят с многовековна история, традиции и красиви забележителности. В това отношение България има с какво да се похвали. В следващите редове ще ви представим 7 факта, които ни карата да се гордеем, че сме българи.
Рила е най-високата планина не само в България, но и на Балканския полуостров. Най-високият му връх Мусала (2925 м) е със цели 7 метра по-висок от планината Олимп.
Пловдив отдавна е известна като столицата на културата. Но малко хора знаят, че това е най-древния град, който и до момента е гъсто и постоянно населен. На възраст от 8000 години, първоначално е известен като Филипополис. След него по възраст следва София – 7000 години. (за справка – Вечния Рим е на 2800 г, а Атина – на 6000 години)
Знаем, че Исландия е държавата с най-голяма концентрация на минерални извори. Макар, че нашата страна отстъпва на Исландия по брой на изворите, все пак това природно богатство ни отрежда на второ място. Именно, заради лековитата ни вода, на територията на страната има изградени множество балнеолечебни центрове. А един от най-известните такива, Велинград неслучайно е обявен за спа-столицата на Балканите.
Разположена между Стара и Средна планина се намира Розовата долина. Тя е известна с богатите си насаждения от маслодайна роза от сорта Rosa Damascena. Те са в основата на прочутото розово масло. То е със защитено географско указание. А всяка година по време на розобера се коронова т.н “царица на розата”.
Урбанизацията води до промяна или дори изчезване на цели местообитания на животни и растения. Някой от тях отдавна са част от т.н “Червена книга на редките видове”. В страната ни се срещат подобни видове, които отдавна са изчезнали от природната карта на Европа.
Освен, че България е една от първите и най-стари държави в Европа (681 г), тя е единствената и досега не само в Европа, но може би и в цял свят, която и до момента е запазила сегашното си име непроменено.
Благодарение на азбуката създадена от светите братя Кирил и Методий, страната ни с право се гордее, че и “тя е дала нещо на света”. След присъединяването на страната ни към ЕС през 2007 г, кирилицата стана третата официална азбука в съюза. Към днешна дата близо 250 млн души говорят различен вариант на кирилицата. Българската патриаршия е най-старата православна църква, която съществува още от 870 г. сл. Н. Е