Полезни съвети

7 грешки в кухнята, които ни карат да мразим готвенето

Много хора обичат да ядат вкусна храна, но не всеки е готов да прекара часове наред пред печката. Освен това дори ястията по рецепти на изтъкнати готвачи не винаги се получават перфектно. Така че готвенето не е тежест и резултатът от работата разочарова възможно най-малко, достатъчно е да знаете няколко тайни.
1. Не се замисляме за реда на действията при готвене, поради което мием повече съдове напразно


Ако следвате стъпките за готвене в правилния ред, можете да спестите много време и усилия и да избегнете миенето на допълнителни съдове. Например, за някои бисквити и мъфини трябва да разбиете белтъците и жълтъците отделно. Разбиването и купата трябва да са чисти, когато разбивате белтъците. Затова си струва първо да разбиете белтъците и след това да използвате същите бъркалки за жълтъците, без да ги миете. Ако направите обратното, тогава след като разбиете жълтъците, първо ще трябва да измиете съдовете.
2. Не обръщаме внимание на организацията на съхранение на подправките


Опитите да намерите правилните подправки сред куп торби и буркани може да отнеме много време за готвене. За да избегнете тези проблеми, е важно правилно да организирате съхранението на подправките. Те трябва да бъдат сортирани по азбучен ред или по предназначение. Например, сложете заедно подправки за месо и отделно от тях всички останали. Можете също така сами да отпечатате етикети с имената на подправките, да изберете по-едър шрифт за тях и да ги залепите на видно място. Например върху капачките на бурканите.
3. Забравяме да подготвим храната правилно


Настъргването на меко сирене не е лесно. Това може да стане лесно, ако предварително се подготвим за готвене и поставим сиренето във фризера за около 15 минути. Ще се втвърди и ще бъде по-лесно за стъргане. И ще има по-малко безпорядък в кухнята.
4. Хвърлеме остатъчните продукти направо в кошчето


Един трик за спестяване на време. Вместо всеки път да отивате до кофата и да хвърляте в нея остатъчни продукти, опаковки и други боклуци, по-добре дръжте голяма купа на масата под ръка и слагайте отпадъците в нея.
5. Нарязваме продуктите на парчета с произволни размери


Понякога готвачите не искат да прекарват времето си в нарязване на всички зеленчуци за едно ястие на еднакви парчета. Но способността да се реже е важно умение. В крайна сметка от големината на парчетата зависи скоростта, с която ще се готвят. Например, докато големите парчета най-накрая се изпържат, малките могат да изгорят. Правилното рязане ще спести време. И така, сладкият картоф се готви дълго, а броколите – бързо. Ако планирате да ги приготвите заедно, нарежете сладкия картоф на малки парчета, а броколите оставете на големи цветчета. Тогава те ще се сготвят едновременно.
6. Не разбираме на каква температура да готвим


Различните храни трябва да се готвят на огън с различна сила. Например, зеленчуците се препоръчват да се готвят на силен огън. Така те ще станат по-меки, но ще запазят вкуса и цвета. Силното кипене ще предпази пастата от слепване. Но бульоните се варят най-добре на слаб огън, за да останат прозрачни.
7. Слагаме много храна в тигана


Не слагайте много храна в тигана с надеждата да сготвите повече храна наведнъж по-бързо. Поради това тиганът ще се охлади, храната ще започне да залепва и няма да придобие красив загар. Най-добре е или да използвате по-голям тиган, или да готвите на няколко партиди. Малките парчета трябва да покриват дъното на тигана на един слой. Между големи продукти, като например парчета пиле, се препоръчва да се поддържа разстояние от най-малко 2,5–5 cm.

Превод: Зарата

Бонка Дипчикова