Акнето разваля не само външния вид, но и настроението. Лечението на акне е свързано с много митове, които не помагат в борбата с него.
Мит №1: Диетата не причинява акне.
Митът се роди от дългогодишно проучване, че няма връзка между диетата и акнето. Но съвременната наука доказва обратното.
Захарта стимулира производството на инсулин, чийто излишък причинява акне. Избягвайте храни с висок гликемичен индекс, които са с високо съдържание на захар, като бял хляб, сода, бонбони и бира.
Пъпките могат да се появят и поради хормони в млякото, които увеличават производството на себум. Неговият излишък запушва порите и провокира акне.
Яжте храни, които ще направят кожата ви по-чиста:
Храни с нисък гликемичен индекс като пълнозърнест хляб, кашу, карфиол и краставици могат да помогнат за намаляване на обривите.
Цинкът, който се съдържа в яйцата, месото, гъбите и морските дарове, регенерира кожата.
Витамин А помага за лечението на акне, така че добавете моркови, зеле и спанак към вашата диета.
Мит № 2: Пушенето е една от причините за акне.
Много хора вярват, че тютюнопушенето може да причини акне. Разбира се, употребата на тютюн е лош навик, но не влияе на появата на акне.
Пушенето влошава регенерацията на кожата, акнето се лекува по-бавно.
Отказването на цигарите ще ви помогне да изглеждате по-добре: притокът на кислород към кожата ще се увеличи и процесът на възстановяване ще върви по-бързо.
Мит No 3. Декоративната козметика допринася за появата на акне.
Не всяка козметика уврежда кожата. Използвайте козметика с етикет non-comedogenic (некомедогенна), създадена специално за проблемна кожа.
Избягвайте козметични продукти, които съдържат алкохоли и масла. Алкохолите изсушават кожата и предизвикват дразнене, провокирайки акне. Маслата правят кожата мазна и запушват порите.
Когато избирате козметика, потърсете:
алое;
ретиноли;
пептид 10.
Тези компоненти ще подобрят заздравяването на акне, тъй като стимулират производството на колаген.
Ултравиолетовото лъчение засилва работата на мастните жлези, което води до образуването на ново акне. Следователно слънчевото изгаряне с акне е противопоказано.
Използвайте слънцезащитен крем за проблемна кожа, той ще предпази от увреждане от слънцето и няма да причини пъпки.
Мит № 5: Стресът причинява акне.
Стресът не е виновен за появата на ново акне. Въпреки това, ако вече имате акне, това може да влоши ситуацията: зарастването на рани, включително пост-акне, е по-бавно.
Мит номер 6. Ако миете лицето си по-често, тогава акнето ще премине.
Акнето, включително черните точки, не се причинява от мръсотия, а от запушени пори с излишен себум. Следователно, колкото и да миете лицето си, акнето няма да намалее. Напротив, основното измиване ще предизвика дразнене: гъбите и четките за миене нараняват кожата, но не я почистват. По същата причина не трябва да подсушавате лицето си с кърпа. Просто попийте излишната влага с кърпа или салфетка.
Сапуните и продуктите със сулфати (SLS, SLES) изсушават кожата. Изберете нежен почистващ препарат за измиване.
Мит № 7: Пастата за зъби помага да се отървете от акне.
Пастата за зъби съдържа сода бикарбонат, етерични масла, водороден прекис и триклозан, които могат да изсушат акнето, но да причинят дразнене и обриви.
Вместо това лекувайте пъпките с продукт с бензоил пероксид, направен специално за акне.
Не можете да изцеждате пъпки, това всеки го знае. Можете да повредите инфектирания фоликул и по този начин да увеличите възпалението. Ако спешно трябва да приведете кожата в относителен ред, но няма време да отидете в салона за красота, можете да използвате конец за зъби и буквално да „изстържете“ черните точки от акне, почиствайки порите. Преди и след процедурата не забравяйте да третирате кожата с антисептик.
Превод от руски: Зарата
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…