„Отдавна го обмисляме това, сега имаме възможност да го направим с един законопроект. Така ще опаковаме храната на хората и едното е храна, и другото – духовна“, обясни премиерът.
Ако двете предложения минат, това ще е първият случай от много години насам, когато управляващите се съгласяват да отстъпят пред искания за намаляването на ДДС. Причината е, че този данък е основният източник на приходи в бюджета. Освен това отстъпката за една сфера води автоматично до сходни искания от други сфери на бизнеса.
Премиерът не скри, че финансовият министър Владислав Горанов е категорично против да се намалява ДДС. Борисов обаче уточни, че решението е политическо.
На въпрос дали има доверие на финансовия министър премиерът обяви, че му вярва, но той не му е началник и ако е недоволен, може да си подаде оставката.
Намаленият от 20 на 9% ДДС за заведенията ще се прилага в рамките на една година. След изтичането й данъкът може да се върне на сегашните нива, ако приходите са по-ниски, каквито са прогнозите на финансистите.
„Според колегите ще загубим 150 млн. лева за година, ресторантьорите обаче твърдят, че приходите ще се повишат заради изсветляването на сектора“, уточни Бойко Борисов. Той очаква да види и намаляване на цените в заведенията с колкото е намален и данъкът – 11 пункта, в заведенията. Според Борисов от намаляване на ДДС за книгите годишно бюджетът ще се лиши от около 12-13 млн. лева.
На пресконференцията лидерът на НФСБ Валери Симеонов обяви, че все пак ваучери за почивка в страната ще има, но те ще се получават само от работещите на първа линия със заразата – медици, полицаи и т.н. Първоначално идеята на НФСБ беше подобни купони да се дадат на широк кръг хора, но вчера предложението не беше прието от правната комисия на парламента при приемане на новите текстове в Закона за здравето.