Днес речи ще произнесат китайският президент Си Цзинпин и Антъни Скарамучи, член на преходния екип на Доналд Тръмп. Част от панелите, които ще бъдат обсъдени в едноседмичния форум са озаглавени „Притиснати и гневни: Как да решим близкоизточната криза“, „Политиката на страх и бунт на забравените“, „Толерантност до точка на кипене“ и „Ерата след Европейския съюз“.
Нарастването на социалното неравенство и увеличаващите се опасности, идващи от средата, са водещи глобални рискове, които трябва да се следят през идното десетилетие. Това сочи публикувано международното изследване, направено преди Световния икономически форум (СИФ) в Давос, който се открива днес, предаде ДПА.
Организаторите на форума са анкетирали 750 бизнес лидери, учени и правителствени експерти.
Повишаващите се разлики в доходите и богатството се нареждат като топ тенденция, която ще оформи събитията през следващите 10 години, а поляризацията в обществата е на трето място.
Климатичните промени са вторият по големина фундаментален риск.
Средата се отличава и сред рисковете, които според лидерите и експертите е най-вероятно да настъпят действително.
Екстремните метеорологични условия оглавяват тази класация, а големите природни бедствия са на трета позиция.
Масовата миграция е посочена като втори по вероятност риск.
Терористичните атаки и масовата кражба на данни са сред петте най-големи заплахи.
Освен съживяването на световния икономически растеж, СИФ посочва, че е необходима реформа на пазарния капитализъм, за да се излекуват „фрактурите“ в обществото, които са очевидни в популизма по света, допълва Асошиейтед прес. Застаряването на населението също е откроено като проблем.
Изследването сочи и, че роботиката и изкуственият интелект не само обещават най-големите ползи сред сегашните технологични иновации, но и се разглеждат като криещи най-големи заплахи, тъй като застрашават много работни места.
Във форума тази година, който ще продължи до 20 януари, участват делегации от над 70 страни и рекордните 3000 души. Сред тях са лидери на над 1000 големи корпорации и банки, както и представители на над 70 неправителствени организации. Програмата включва общо около 400 сесии, съобщиха организаторите.
Участниците във форума ще търсят решения на горепосочените предизвикателства.
Проявата в Давос протича при изключителни мерки за сигурност, включващи пропускателни пунктове, пътни блокади и ограничения за прелитане над курорта. Тази година за гарантиране на сигурността на участниците в проявата са отделени допълнителни 9 милиона швейцарски франка (9 милиона долара), предаде Асошиейтед прес.