Здраве

9 съвета как мозъкът ни да произвежда повече от „хормона на щастието“

Едно от нещата, спомагащи да се съхраним, да живеем продължително и да сме здрави, е производството на ендорфини или така популярния сред хората „хормон на щастието“.

[ad id=“263680″]

Ето няколко съвета какво да правите, за да сте щастливи и съответно мозъкът ви да произвежда повече ендорфини:

  • консумация на люти чушки – доказано е, че когато хората ядат люто, езикът изпитва болка, а мозъкът моментално отделя ендорфини, за да го успокои.
  • положително мислене и смях – личната положителна настройка всеки ден сама по себе си ще предизвика производство на ендорфини. Това ще бъде забелязано и от другите, и така ще спомогнете мозъкът на свои близки, познати и приятели също да „заработи“. Смехът от своя страна е може би най-големия стимулатор на мозъка за отделянето на хормона. [ad id=“225664″]
  • активна спортна дейност – физическата натовареност, и особено аеробните упражнения с продължителност поне 30 минути, стимулира мозъка да произвежда хормонът на щастието. Все още е спорно какво точно води до отделянето на ендорфините – дали напрежението в мускулите, състезателния елемент или пък разтоварването от натовареното ежедневие.
  • секс – със сигурност най-приятният и ефективен начин да си набавите солидно количество ендорфини, затова няма нужда от повече думи по темата.
  • консумация на шоколад – поредното достойнство на най-сладкото изкушение на този свят. По подобие и на секса, тук също се съчетава полезното с приятното.
  • излагане на слънце – също доказан метод за отделяне на ендорфини.
  • среща с изкуството – ходене на опера, театър или кино, когато това е хоби на съответния човек. Колкото повече един филм да речем предизвиква емоции у нас, толкова повече мозъкът ни произвежда.
  • предизвикване на страх – макар и не особено приятно чувство, при страха също се наблюдава сериозно отделяне на невротрансмитери. Разбира се, на никого не бихме препоръчали подобно крайно усещане, но ако трябва да се избира, то е добре да го свържете с гледането на филм на ужасите (в случай че ви влияе), или пък практикуване на екстремни спортове, при които адреналинът и кръвообращението също рязко скачат.
  • акупунктура – през 1999-а година изследователи са стигнали до извода, че прилагането на акупунктура в определени точки на човешкото тяло предизвиква сериозно производство на ендорфини. В случаите, когато обаче е налице силна или хронична болка у човека, то мозъкът не произвежда хормона на щастието.

Както виждате, наличието на ендорфини не е задължително свързано с приятно чувство. Въпреки това дори тогава, когато се набавят дали вследствие на страх или остра болка и неразположение, те се отделят от мозъка именно, за да ги притъпят и да нормализират нашето състояние.

Накратко – колкото повече ендорфини произвеждаме, толкова по-добре ще се чувстваме.

Красимира Янкова