Култура

9-те любими книги, които Бил Гейтс препоръчва на всеки да прочете

Освен компютърен гений, милиардер и филантроп, легендарният основател на Microsoft Бил Гейт е и страстен читател. Той „поглъща“ поне по една книга седмично и си е извоювал славата на безпристрастен и обективен критик. Ето кои книги в графата „всеки трябва да ги прочете“ горещо препоръчва той.

1. Керъл Лумис, „Tap Dancing to Work: Warren Buffett on Practically Everything, 1966-2012“

Журналистът от Fortune Керъл Лумис е събрал подборка от интересни факти и истории за знаменития приятел на Гейтс – Уорън Бъфет.
В“Tap Dancing To Work“ читателите ще се запознаят отблизо с инвеститора Бъфет. Подходът му към бизнеса не се променя вече половин век и Гейтс съветва в рецензията си към книгата „да влезем в главата“ на финансиста.

2. Вацлав Смил, „Making the Modern World: Materials and Dematerialization“

Това е любимият автор на Гейтс. Пише предимно исторически книги, в които проследява развитието на различни сфери от човешкия живот – например енергетиката. Смил отделя огромно внимание на иновациите и хармоничния прогрес.  „Making the Modern World: Materials and Dematerialization“  е посветена на важната, според Гейтс тема колко суровини и ресурси са нужни на човечеството и колко на практика се използват. Милиардерът-филантроп е убеден, че идеите на Вацлав Смил ни помагат да намерим разумния баланс и да престанем да унищожаваме околната среда. А най-важното е, че в книгите на Смил има и отговор на въпроса как да се победи бедността.

3. Елизабет Колберт, „The Sixth Extinction: An Unnatural History“

Книгата е посветена на проблема на измирането на редки животински видове по вина на човечеството и въобще – на техногенния фактор в живата природа. Според учените, в цялата история на планетата Земя е имало пет периода на масово изчезване на животински видове, но Колберт твърди, че ние, хората ще причиним шестото масово унищожение, като при това, то ще бъде предизвикано изкуствено, а не по естествени причини.
Бил Гейтс предлага да се замислим сериозно над тази ситуация и обръща внимание на факта, че дори и тези действия на човечеството, които не застрашават пряко живата природа, могат косвено да й навредят – дори и химическият състав на океаните и реките се променя по наша вина, посочва той.

4. Тим Гайтнър, „Stress Test: Reflections on Financial Crises“

Бившият финансов министър на САЩ Тим Гайтнър заемаше този пост в сложните времена на глобалната финансова криза. Самият Гейтс не веднъж се е сблъсквал с кризи в собствената си компания, която по щат е съпоставима с американското финансово министерство (127 хил. и 115 хил. души съответно). Как се управляват гигантски организации в сложни и смутни времена? И как да се спаси цяла една страна? На такив въпроси се опитва да отговори Тимоти  Гайтнър в автобиографичната си книга. А Гейтс твърди, че авторът е успял да придаде и човешки черти на чиновника, който няма време за семейството си и страда, но продължава д се сражава с трудностите.

 

5. Стивън Пинкър, „The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined“

В тази книга Пинкър развива теорията, че човешката история не е чак толкова печална: хората постепенно стават все по-спокойно и все по-малко агресивни. Гейтс споделя, че този научен труд го е впечатлил силно като човек, който се опитва да гледа на света от позицията на оптимист. В книгата са събрани много доказателства, че ние все по-рядко искаме да се избиваме един друг.

6. Леон Хесер, „The Man Who Fed the World“

Тази книга е посветена на американския агроном и хуманист Норман Борлауг, който почина през 2009 г. Гейтс смята, че Борлауг е един от най-добрите хора на съвременността. Той е успял да извърши редица аграрни реформи, обединени под общото наименование „Зелената революция“. Борлауг работи предимно над създаването на зърнени култури с висок добив и посвещава целия си живот на висшата цел да нахрани гладните. Той е успял да спаси повече човешки животи от всеки друг, казва за него Гейтс.

7. Джон Брукс, „Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street“

През 1991 г. Бил Гейтс попитал Уорън Бъфет има ли любима книга. В отговор, Бъфет му изпраща“Business Adventures“ на Джон Брукс – сборник с истории от света на бизнеса. Удивителното е, че случаите, описани в книгата са от преди половин век, но изобщо не са загубили актуалност. Гейтс смята, че тази книга е уникална, защото доказва, че принципите за управление на бизнеса не се променят, а миналото може да послужи като основа за идейно развитие в областта на мениджмънта. Един от основните уроци, които Гейтс е извлякъл от „Business Adventures“ гласи: може да имате най-добрия продукти или най-добрия бизнес план – това все още нищо не означава. Но, ако имате умел мениджър способен да открива нови подходи към решаването на задачи, то компанията ви я чака прекрасно бъдеще.

8. Дорис  Гудуин, „The Bully Pulpit: Theodore Roosevelt, William Howard Taft, and the Golden Age of Journalism“

Биографията на Теодор Рузвелт разкрива интересни аспекти от икономическата, политическата и социалната трансформации, случили се по време на управлението на този президент. За Гейтс тук важен е въпросът до колко е важна ролята на личността в историята и до каква степен реформите могат да зависят от решенията, които взема отделният човек.

9. Грейми Симсиън, „The Rosie Project: A Novel“

Това е една от малкото настолни книги на Бил Гейтс, които могат да бъдат отнесени към художествената литература. Герой на романа е учен – генетик със синдрома на Аспергер. Гейтс казва, че книгата е не само умна, но и с чувство за хумор.  И те хваща за сърцето.

Мениджър NEWS

редактор

Recent Posts

„Колонизирана“ ли е България от Запада? Исторически предположения и опровержения

България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…

3 минути ago

Коя е унгарската фирма MOL, която иска да купи рафинерията на „Лукойл“ в България

Фирма, близка до унгарския премиер Виктор Орбан. Една от най-големите компании в Централна и Източна Европа…

28 минути ago

Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година

Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година и очаква още…

45 минути ago