НАТО започва най-мащабното си учение от времето на Студената война насам. Около 90 000 военнослужещи ще се включат в Steadfast Defender 2024, коeто започва следващата седмица и ще продължат до май, съобщи в четвъртък върховният командващ на НАТО Крис Каволи.
По време на серията от свързани в едно учения силите на НАТО ще отиграват различни сценарии за конфликт с „близък по сила“ противник. Сред тях е подсилването с американски войски на европейските съюзници в страните, граничещи с Русия, и по източния фланг на Алианса.
Учението ще се проведе на фона на продължаващата близо 2 години война на Русия срещу Украйна. В последните дни руските войски напредват по целия фронт, като особено засилват атаките си в Луганска област според последния доклад на Генералния щаб на украинската армия.
Сега в учението на НАТО ще участват над 50 кораба – от самолетоносачи до разрушители, както и над 80 изтребителя, хеликоптера и безпилотни летателни апарати. Ще участват и най-малко 1100 бойни машини, включително 133 танка и 533 бойни машини на пехотата, съобщиха от НАТО.
Учението ще се проведе на територия на най-малко шест страни – Норвегия, Германия, Полша, Латвия, Литва и Естония. Швеция, чиято кандидатура за членство в НАТО все още не е ратифицирана от Турция и Унгария, също ще се включи. Общият брой на страните участнички в учението е 31.
България няма да участва с военни формирования, уточниха от Министерството на отбраната за Свободна Европа, а само с офицери, които служат в командите структури на Алианса.
Последните учения с подобен мащаб бяха Reforger – по време на Студената война през 1988 г. със 125 000 участници – и Trident Juncture през 2018 г. с 50 000 участници.
В съобщението сега си НАТО не споменава изрично Русия, но в основния стратегически документ на алианса именно страната е определена като най-значимата и пряка заплаха за сигурността на членовете на организацията.
Укрепването (на съюзническите сили бел. ред.) ще се осъществи по време на „симулиран сценарий на възникващ конфликт с близък по сила противник“, посочи върховният главнокомандващ Каволи пред репортери в Брюксел след двудневна среща на националните началници на отбраната.
Каволи каза още, че ученията ще отиграват изпълнението на регионалните планове на НАТО – първите отбранителни планове, които алиансът е изготвил от десетилетия насам и в които подробно се описва как ще се реагира на евентуално руско нападение.
По-директен за военната заплаха от Русия като повод за учението беше британският министър на отбраната Грант Шапс. Той каза, че в Steadfast Defender британските военни военни ще обединят сили с колегите си от 30 държави от НАТО и Швеция, „за да осигурят жизненоважна сигурност срещу заплахата на Путин“.
Самата Великобритания ще има значителна роля в престоящото учение. Обединеното кралство ще изпрати 20 000 военнослужещи. 16 000 ще бъдат военнослужещи от сухопътните войски, заедно с танкове, артилерия и хеликоптери.
Кралските военноморски сили ще изпратят повече от 2000 моряци на осем военни кораба и подводници, а повече от 400 командоси от Кралската морска пехота ще бъдат изпратени в Полярния кръг.
Германия се включва с учението Quadriga 2024 в което участват 12 000 войници, 3000 превозни средства и 30 самолета. В него ще се отработи и отработи бързото разгръщане на собствени сили в Норвегия, Литва или Румъния и да се придобие опит в операциите на сухопътните сили, според съобщение на Бундесвера.
През юни миналата година генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че алиансът ще увеличи броя на силите си с висока степен на готовност от 40 000 на „доста над 300 000“. Това е част от исторически преглед, който цели да насочи алианса към тежки военни способности, за разлика от леките и мобилни сили, разположени на Балканите и в Афганистан.
След това изявление лидерите на НАТО се споразумяха на срещата на върха в литовската столица Вилнюс през юли за новите регионални планове за отбрана и за създаването на т.нар. съюзнически сили за реагиране – многонационални сили, способни да реагират бързо на заплахи.
НАТО разположи многонационални батальони в балтийските държави, за да забави напредъка на всеки агресор в случай на инвазия. През юни Германия каза, че ще задържи 4000 военнослужещи в Литва за постоянно.
Ученията се разглеждат и като ключова част от демонстрацията пред Москва, че алиансът е готов да воюва, заявиха представители на НАТО.
Към момента активните военни действия в Украйна продължават, като основните сили на руската армия са съсредоточени върху превземането на Синкивка. Руските командири щурмуват града, без официално да отчитат жертви. Продължават и руските ракетни атаки, като последно беше ударен Харков.