ЗАРАТА

Всякаква информация за всеки

Във Вашингтон ще се проведе ключова за НАТО среща
Новини

Във Вашингтон ще се проведе ключова за НАТО среща

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще се срещне днес с президента на САЩ Доналд Тръмп във Вашингтон, предаде Франс прес, съобщи БТА. Двамата ще се срещнат, след като Тръмп обяви двуседмично прекратяване на огъня в Иран.

В рамките на визитата си в американската столица Рюте, който е в добри лични отношения с президента на САЩ, вероятно ще се опита да смекчи острите критики на Доналд Тръмп към съюзниците от алианса за отказа им да помогнат на Съединените щати и Израел в операцията им срещу Иран.

"Той идва да ме види в сряда. Той е страхотен човек. Генералният секретар е страхотен", каза Тръмп по адрес на Рюте в понеделник.

В хода на посещението си генералният секретар на НАТО ще разговаря и с държавния секретар Марко Рубио и министъра на отбраната Пийт Хегсет.

Според представител на НАТО визитата на Рюте е била планирана отдавна, като разговорите ще обхванат договореностите между съюзниците за увеличаването на разходите за отбрана, приети на срещата на върха в Хага миналата година, под натиска на Доналд Тръмп. Очаква се в дискусиите между Марк Рюте и американския президент да бъдат включени също теми, свързани с напрежението с Иран и войната в Украйна.

Напрежението между европейските членки на НАТО и Тръмп осезаемо се покачи след началото на американско-израелската операция срещу Иран. Президентът на САЩ обвини Европа, че е "страхлива" и не помага за отварянето на де факто блокирания от Иран Ормузки проток – ключов морски коридор, през който минават около 20% от световните доставки на петрол.

Прекратяването на огъня, договорено през нощта между САЩ и Иран с посредничеството на Пакистан, позволява на Техеран да отвори отново Ормузкия проток.

Утре, като част от визитата си във Вашингтон, която ще продължи до 12 април, Марк Рюте ще изнесе реч и ще участва в панелна дискусия, организирана от Института на Фондация "Роналд Рейгън". От петък до неделя той ще участва в годишната среща на групата "Билдерберг", която събира европейски и северноамерикански политически и икономически лидери.

Публикувано съгласно общите разпоредби на https://fakti.bg/world

Прочетено 19 пъти, 1 прочита днес