Българският лидер в производството на биохрани „Смарт Органик“ АД успешно приключи процедурата по увеличение на своя капитал, привличайки свеж ресурс в размер на 7 360 935 евро. Новината бе официално потвърдена от дружеството в уведомление за резултатите от подписката, приключила на 12 май 2026 г.
В рамките на предлагането инвеститорите са записали и заплатили общо 490 729 нови акции. Силният интерес от страна на големите играчи е видим от разпределението на емисията – 68.2% от акциите са придобити от институционални инвеститори, а останалата част е разпределена между частни вложители. Успехът на предлагането се подсилва и от факта, че до крайния срок 13 май 2026 г. не са постъпили искания за оттегляне на заявки, въпреки публикуваното в хода на процедурата допълнение към проспекта.
Процедурата, обслужвана от инвестиционния посредник ИП „Карол“ АД, премина без затруднения и спорове при търгуването на правата и записването на акциите. Общите разходи на емитента по предлагането възлизат на 205 867.93 евро, като сумата покрива такси към Комисията за финансов надзор (КФН), възнаграждение за посредника и административни разноски.
От пазар BEAM до лидер на основния пазар
Успехът на това увеличение на капитала е поредната важна стъпка в историята на компанията, която се превърна в пионер за българския капиталов пазар. През май 2024 г. „Смарт Органик“ стана първото дружество, което успешно премина от пазара за растеж BEAM към основния пазар (сегмент Standard) на Българската фондова борса. Това преместване бе знак за зрелостта на бизнеса и желанието му да привлече по-голям кръг от международни и институционални инвеститори.
Компанията, основана през 2009 г. от Яни Драгов, започва своя път с визия за демократизиране на здравословната храна. Днес Драгов остава мажоритарен собственик и изпълнителен директор, като под негово ръководство „Смарт Органик“ се разви от дистрибутор до мащабен производител с портфолио от международно разпознаваеми брандове, като Roobar, Dragon Superfoods, Kookie Cat и Bett’r.
Експанзия и финансова стабилност
Финансовите резултати на дружеството през последните години демонстрират устойчив и агресивен растеж. Приходите от продажби се увеличиха от 47.48 млн. лв. през 2021 г. до 125 млн. лв. за 2025 г. Прогнозите на ръководството предвиждат този темп да се запази, като целта е достигане на оборот от 256 млн. лв. до 2028 г.
Набраните средства от текущото увеличение на капитала са насочени към разширяване на производствените мощности. Ключов проект в тази посока е новата модерна фабрика в Божурище, която трябва да отговори на растящото търсене на био продукти в световен мащаб. Към момента „Смарт Органик“ изнася своята продукция в над 60 държави, като Германия остава един от ключовите ѝ пазари.
Структура и управление
Към началото на 2026 г. мажоритарен акционер в дружеството продължава да бъде Яни Драгов, като значителни дялове се държат и от пенсионни фондове като УПФ „ДСК-Родина“ и УПФ „ОББ“.
След приключване на техническите процедури по регистрация на новите акции в Търговския регистър и Централния депозитар, те ще бъдат допуснати до търговия на Българската фондова борса, а пазарната капитализация на „Смарт Органик“ ще отрази новия мащаб на бизнеса.
Публикувано съгласно указанията на Economic.bg






