Ако има закуска, която да ухае на уют, съботни сутрини и детство за поколения българи, това безсъмнено е принцесата. Този топъл, запечен сандвич с кайма и кашкавал е истинска кулинарна класика, емблематична за нашата страна. Въпреки че днес бързата храна ни залива отвсякъде, нищо не може да замени вкуса на току-що извадената от фурната, хрупкава и сочна домашна принцеса.Откъде идва наименованието?Въпросът защо наричаме тези сандвичи именно „принцеси“ няма един-единствен официален отговор, а по-скоро е обвит в интересни градски легенди и исторически теории.Най-популярната романтична версия ни връща назад във времето на Първото българско царство и управлението на хан Крум. Според преданията, след превземането на София през IX век, владетелят решил да вдигне пищно тържество за своите войници и народа. Тъй като храната трябвало да стигне за хиляди хора, той измислил умен начин да нахрани тълпата. Заповядал на готвачите да нарежат хляб, да го намажат с тънък слой кълцано месо и подправки,…
Прочетено 11 пъти, 11 прочита днес




