ЗАРАТА

Всякаква информация за всеки

"Целенасочена стратегия": руските удари по болници в Украйна
Новини

„Целенасочена стратегия“: руските удари по болници в Украйна

Хуманитарната организация „Лекари без граници“ обвини Русия в умишлени удари по медицински заведения в Украйна. В понеделник, 13 юли, организацията, позовавайки се на собствено разследване, съобщи, че атаките срещу здравната система и медицинския персонал в Украйна са част от „целенасочена стратегия“.

„Тези удари са твърде систематични, твърде чести и твърде точни, за да бъдат случайни“, заяви координаторът на „Лекари без граници“ в Украйна Робин Мелдрам. Според него, когато болниците биват поразявани многократно или линейките биват атакувани с дронове, това е „закономерност“, зад която стои умисъл.

"Няма безопасно място за лечение"

Според доклада, озаглавен „No Safe Place to Heal“ („Няма безопасно място за лечение“), в периода от април 2022 г. до декември 2025 г. са били атакувани над 20 медицински заведения, които „Лекари без граници“ обслужват или подкрепят. Още в началото на пълномащабната руска агресия нападението срещу родилен дом в Мариупол стана водеща новина.

Четири болници, в които е работила организацията, са били разрушени, а седем пункта за спешна помощ са били принудени да преустановят дейността си. В много от останалите заведения в момента има критичен недостиг на персонал. Нараства и заплахата от така наречените FPV-дронове, които позволяват на оператора да избира целта в реално време. Такъв е например случаят от септември 2025 г., когато медицински екип в ясно обозначен автомобил е бил подложен на атака в Донецка област.

Общо ударите срещу здравната система на Украйна от началото на войната са 2 815. В по-голямата част от тези случаи са били използвани тежки оръжия, загинали са 224 души, а 902-ма са били ранени, съобщиха на свой ред от Световната здравна организация (СЗО). Тя е документирала нападенията, но отговорните за тях не се посочват, пише Евронюз.

Призив към международната общност

Целенасоченото нападение срещу медицински персонал или транспорт е военно престъпление съгласно международното хуманитарно право, подчертават от „Лекари без граници“ и в тази връзка припомнят, че преди десет години Съветът за сигурност на ООН прие резолюция 2286, осъждаща ударите срещу медицински заведения, персонал и пациенти.

„Държавите, които имат влияние върху Русия, трябва да го използват, за да постигнат прекратяване на атаките срещу медицински заведения“, настояват още от хуманитарната организация.


Публикувано съгласно указанията на Fakti.bg

Прочетено 14 пъти, 14 прочита днес