
Папа Лъв XIV призова международната общност да удвои усилията си за овладяване на епидемията от ебола в Демократична република Конго, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
След обедната молитва „Ангел Господен“ на площад „Св. Петър“ в Рим папата заяви, че често мисли за хората в ДР Конго, където разпространяващата се епидемия вече е отнела живота на много хора.
„Насърчавам международната общност да реагира, като включи също и местните общности в усилията си за спасяване на човешкия живот“, призова Лъв XIV.
Ебола отново поставя ДР Конго пред тежко изпитание
Епидемията засяга предимно северните и източните райони на страната – региони, в които държавното присъствие е ограничено, здравната инфраструктура не разполага с достатъчно ресурси, а въоръжени групировки действат от десетилетия.
Тази комбинация превръща овладяването на заразата в изключително трудно предизвикателство. Освен медицинска помощ са необходими и добра организация, сигурност и активно участие на местните общности.
Папата, който посети Африка през април тази година, подчерта именно необходимостта усилията да достигат до хората на място.
Солидарност и с жертвите на срутилата се мина
В молитвата си Лъв XIV изрази съпричастност и към жителите на Централноафриканската република, които скърбят за жертвите на срутването на мина в Замбойе.
Свлачището е станало в обект за непрофесионален златодобив в западната част на страната, близо до границата с Камерун. Десетки хора са загинали, а други все още са в неизвестност и вероятно са затрупани под развалините.
„Нека Господ приеме при Себе си всички, които са загубили живота си, и нека подкрепи усилията за осигуряване на безопасността и законността на миньорските обекти“, каза папата.
Памет за жертвите на земетресението в Централна Италия
Лъв XIV почете и паметта на жертвите от опустошителното земетресение в Централна Италия отпреди десет години. При бедствието загинаха близо 300 души, а градчето Аматриче беше сред най-тежко засегнатите населени места.
„Моля се за покойниците и техните семейства, както и за всички засегнати общности“, заяви папата.
От епидемията в ДР Конго до трагедията в мината и спомена за жертвите на земетресението, посланието на Лъв XIV беше едно и също – в моменти на тежки изпитания помощта трябва да достига до хората, които най-много се нуждаят от нея.
Публикувано съгласно указанията на Fakti.bg





