Главният съветник на президента по външната политика Марчин Пшидач обяви, че големият брой украински бежанци в Полша е "предизвикателство" за страната, предаде Укринформ, цитирана от БТА.

Той уточни, че "Полша вече е приела достатъчно украински граждани и не може да приема още".

"Когато мащабът на приемането на бежанци надхвърли капацитета на страната за тяхната адаптация и интеграция, започват да възникват проблеми – а Полша не иска такива проблеми", каза той пред полския телевизионен канал RMF24.

"Приетите вече украинци достигат нашият лимит – не можем да приемем повече. Време е да се съсредоточим върху интеграцията им и този процес вече е в ход. Но не трябва да позволяваме да се образуват отделни анклави", изтъкна Пшидач.

Полският президент Карол Навроцки неотдавна подписа при втори опит закона за помощта за украинците, засегнати от войната, след като в края на август наложи вето върху предишна версия, припомня Укринформ.

Навроцки също така внесе в полския Сейм – най-висшият управителен орган в Полша – законопроект, който ще удължи минималния период за непрекъснато пребиваване в Полша, необходим за получаване на гражданство, до 10 години.

В момента около един милион украински бежанци заради пълномащабната война на Русия в Украйна пребивават в Полша.

Публикувано съгласно общите разпоредби на https://fakti.bg/world

Прочетено 16 пъти, 1 прочита днес