ЗАРАТА

Всякаква информация за всеки

Нов спор за Лукойл. Санкциите на САЩ удрят допълнително България
Новини

Нов спор за Лукойл. Санкциите на САЩ удрят допълнително България

Нов спор за Лукойл. Санкциите на САЩ удрят допълнително България Експерти предупреждават, че американските мерки може да засегнат не само рафинерията, но и десетки свързани компании

Новите санкции на САЩ срещу руските енергийни гиганти „Лукойл“ и „Роснефт“ предизвикаха тревожни реакции у нас. Според анализатори последиците за България може да бъдат осезаеми – не толкова директно, колкото чрез вторичния ефект върху фирми, банки и енергийни доставчици, които работят с тях. „

Апокалипсис няма да има на 22-ри, но трябва внимателно да прочетем заповедта на американския финансов министър“, предупреди в ефира на бТВ Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи.

„Магнитски“ за корпорации

По думите на Керемедчиев това е своеобразна корпоративна версия на закона „Магнитски“, насочена не към физически лица, а към компании, които генерират печалба и прехвърлят средства към Русия. „Целта е тези дружества, както и партньорите им, да не могат да извличат печалба, която би финансирала руската икономика“, обясни той. Според него България е засегната не пряко, а чрез вторични санкции срещу неамерикански фирми, които поддържат търговски отношения с „Лукойл“ и „Роснефт“.

Контролът върху рафинерията и опасните текстове

Икономистът Евгений Кънев подчерта, че не е допустимо в условията на война държава, която обявява ЕС за вражески, да контролира критичен сектор като петролния. „Не може Русия да държи 70–80% от пазар, жизненоважен за България – това е заплаха за националната сигурност“, каза той. Керемедчиев допълни, че различията между германския и българския модел на специален управител са съществени. В Германия назначеното лице няма право да продава активи и се контролира от регулатора, докато у нас управителят може да се разпорежда свободно и решенията му не подлежат на обжалване. „Тези текстове са изключително опасни – смесват два различни казуса: управлението и собствеността на рафинерията“, коментира Кънев.

Търси се отговорен човек, но не и прибързаност

Бившият зам.-министър уточни, че САЩ не настояват за бърза смяна на собствеността, а за прозрачност на веригата за доставки. „Търси се човек, готов да поеме сериозна отговорност. Срещу него може да бъдат заведени дела, но задачата му е да гарантира, че нито лев от печалбите няма да стига до Русия“, каза Керемедчиев. Той допълни, че България е закъсняла да поиска отлагане на санкциите, каквото направиха Германия и Унгария, и че сега „всички губим от бавните реакции“.

Икономически ефект и несигурност за бизнеса

Според Кънев основният проблем е не само за „Лукойл“, но и за банките и партньорите му, които се страхуват от санкционен риск. „Това са огромни парични потоци – нито една банка не може сама да поеме такива разплащания“, коментира той. Компаниите за картови плащания и международните посредници може да спрат работа с рафинерията, което би затруднило целия енергиен сектор.

И двамата експерти са категорични, че макар „Лукойл“ да няма причина да прекрати дейността си, страната ни навлиза в сложен период, в който всяка грешка може да струва скъпо на икономиката и енергийната сигурност.

Публикувано с изричното съгласие на https://www.standartnews.com/

Прочетено 31 пъти, 1 прочита днес