ЗАРАТА

Всякаква информация за всеки

Голямата промяна! Стана ясно колко евро ще плащаме на личния лекар
Новини

Голямата промяна! Стана ясно колко евро ще плащаме на личния лекар

Голямата промяна! Стана ясно колко евро ще плащаме на личния лекар Болниците готвят двойните тарифи

Здравната система в България активно се подготвя за преминаването към еврото. Както магазините, така и болниците, личните лекари, лабораториите и аптеките ще бъдат длъжни да показват цените на предлаганите услуги и медикаменти едновременно в лева и в евро. Националната здравноосигурителна каса вече е изчислила новите стойности – например, стандартната потребителска такса от 2,90 лева за преглед при личен лекар ще бъде равностойна на 1,48 евро след въвеждането на новата валута.

В болница „Света Екатерина“ в София вече са започнали технически действия по адаптацията, като се препрограмират касовите апарати така, че да показват цените и в двете валути. Заместник-директорът на лечебното заведение, Георги Найденов, обяснява, че софтуерът ще бъде пренастроен така, че всички цени автоматично да се изписват и в лева, и в евро.

Всички болници са задължени да актуализират ценовите си списъци и да включат стойностите на медицинските услуги в евро, като превалутирането ще се извършва по фиксирания курс на Българската народна банка. Найденов подчертава, че според Закона за приемане на еврото пациентите трябва да бъдат ясно информирани каква е стойността на услугата както в лева, така и в евро. Важно е да се отбележи, че цените няма да бъдат променени – хората ще продължат да плащат същите суми, но вече в новата валута, изчислени по официалния курс.

Като пример Найденов дава таксата за болничен престой, която сега е 1 лев и ще стане 0,51 евро. Той изразява опасения, че новата валута ще доведе до някои затруднения – както за пациентите, които ще трябва да боравят с дребни евроцентове, така и за болничната администрация, която ще трябва да осигури подходяща организация, подобна на тази в супермаркетите, за да връща ресто в евро.

Публикувано с изричното съгласие на https://www.standartnews.com/

Прочетено 67 пъти, 1 прочита днес