
Русия масирано атакува Украйна с ракети и дронове, а при нападението има загинали и ранени, съобщи УНИАН. Много къщи са повредени в Харков.
Според кмета на украинската столица Виталий Кличко един човек е загинал, а четирима са ранени. Трима от ранените са хоспитализирани. Има прекъсвания в топло- и водоснабдяването на левия бряг на Киев.
В Дарницки район руски въздушен удар е повредил частно медицинско заведение: прозорците са повредени, а един човек е ранен.
Пак там е ударена недовършена многоетажна жилищна сграда, което е причинило пожар на 5-ия и 6-ия етаж.
В Голосеевския район на Киев е ударена нежилищна сграда, което е предизвикало пожар, съобщи началникът на Киевската градска държавна администрация Тимур Ткаченко.
Удари в Индустриалния район на Харков са повредили общежитие за разселени лица, болница и родилен дом.
В района на Холосеевски са повреди прозорци на частен дом в резултат на руска атака.
Съобщава се за щети по гаражи в района на Днепровски; на място има пожар. Цистерна с гориво гори на паркинг в района на Днепровски в резултат на падащи отломки.
Шестетажна офис сграда е била ударена в района на Соломянски.
Кличко съобщи, че в района са извикани медици.
„Нежилищна сграда е ударена в районите Деснянски и Холосеевски. Киев е подложен на масирана вражеска атака“, написа той.
Военновъздушните сили съобщиха за атака срещу столицата от десетки бойни дронове и балистични ракети, докато мониторингови канали съобщиха за удар по Киевска област с ракета „Циркон“.
На свой ред кметът на Харков Игор Терехов съобщи за последствията от руската атака срещу града. Според него 11 души са ранени.
„В Немишлянски район собственичка на жилище е ранена в резултат на вражеска атака, след като ракета „Шахед“ е ударила дома ѝ. Много съседни жилища също са повредени. В Индустриален район шестима души са ранени“, написа той.
"На 23 януари руските окупатори започнаха поредна атака срещу Украйна, причинявайки ранени и разрушения", съобщи Александър Ганжа, началник на Днепропетровската областна военна администрация, който допълни, че "врагът отново е атакувал региона вечерта и през нощта".
„Руската армия тероризира Кривой Рог и околността, като използва дронове. Ударите причиниха пожари и повредиха гражданската инфраструктура“, заяви той.
Освен това, районът на Синелниковщина също е бил подложен на атака, като руснаците са използвали дронове срещу общността Василковска.
Енергийната ситуация в Украйна е „близо до хуманитарна катастрофа“, съобщава Ройтерс, цитирайки Максим Тимченко, ръководител на украинския холдинг DTEK.
Главният изпълнителен директор на компанията подчерта, че всяко бъдещо мирно споразумение между Москва и Киев трябва да включва прекратяване на атаките срещу енергийната инфраструктура.
По-рано кореспондентът на Die Welt по телевизията Кристоф Ванер, който е в украинската столица, съобщи, че Киев има катастрофална енергийна ситуация. Той съобщи, че в града почти няма отопление, а има прекъсвания на електрозахранването и водоснабдяването.
Преди атака от тази нощ министърът на енергетиката Денис Шмигал обяви. че Украйна планира да премине от аварийни към почасови прекъсвания на електрозахранването.
Според него ситуацията в електропреносната мрежа остава тежка, със значителен недостиг на капацитет.
„Въпреки това, благодарение на координираните действия на „Укренерго“ и операторите на разпределителната система, наблюдаваме тенденция към частична стабилизация. Очакваме постепенно да преминем от аварийни към почасови прекъсвания през следващите дни. Също така формираме допълнителни резервни екипи за подобряване на работата“, написа той.
Според него е завършена пълна проверка на когенерационните блокове в Киев и околния регион.
„Ясно определихме общия им брой и техническата им работоспособност. В момента само една трета от въведените в експлоатация блокове реално доставят енергия към мрежата. Сътрудничим си с местните власти по този въпрос. Всички блокове трябва да са в експлоатация“, добави министърът.
Енергийният експерт Генадий Рябцев заяви, че подобряването на метеорологичните условия няма да повлияе на прекъсването на електрозахранването в Киев, тъй като основният проблем не е сланата, а сериозните повреди по електропроводите.
Според него капацитетът за разпределение и пренос на електроенергия в Киев в момента е ограничен: атомните електроцентрали в момента работят с по-малко от пълен капацитет, защото няма друго място за пренос на електроенергия.
Публикувано съгласно общите разпоредби на https://fakti.bg/world